PiS krytykuje. Politycy zmienią Konstytucję?
Prawo i Sprawiedliwość chce zaproponować utworzenie w Sejmie komisji nadzwyczajnej, która opracuje założenia do zmian w ustawie zasadniczej.
2012-03-31, 18:16
Posłuchaj
Poseł Kazimierz Michał Ujazdowski podkreśla, że obecna Konstytucja miała charakter doraźny i już się nie sprawdza bo zatrzymała się "w pół kroku między PRL-em i nowym państwem". Jest - zdaniem posła - oparta na nieufności do silnej władzy, nieufności do kontroli parlamentarnej i nieufności do narodu, czego dowodzi trudność ze zorganizowaniem ogólnonarodowego referendum. - Zamiast idei podziału władzy, każda władza jest zablokowana - uważa poseł PiS.
Obecna Konstytucja nie odpowiada też na wyzwania obecności Polski w Unii Europejskiej i z tego powodu jest zdaniem posła Ujazdowskiego wręcz zacofana. Znacznie lepiej ocenia naszą Konstytucję poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. Generalnie jest to - jego zdaniem - ustawa dobra i zarówno sposób regulacji kompetencji między naczelnymi organami władzy państwowej jak i opisanie praw, wolności i swobód obywatelskich może wzorem do naśladowania.
Były minister sprawiedliwości zastrzega, że ustawa nie jest idealna i pewne sprawy warto poprawić lub uzupełnić. Wymienił kwestie związane z podziałem kompetencji w sprawach europejskich oraz przepisy dotyczące działania Trybunału Stanu, który zdaniem Krzysztofa Kwiatkowskiego, stał się instytucją martwą. Na wypadek przyjęcia w przyszłości euro warto też - według posła PO - zastanowić się nad zapisaniem w Konstytucji kompetencji dla Europejskiego Banku Centralnego.
Ustawę o zmianie Konstytucji Sejm uchwala większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
REKLAMA
IAR, aj
REKLAMA