Sojusz łupkowy: 1,7 mld złotych na odwierty
PGNiG, KGHM i trzy największe spółki energetyczne podpisały umowę o współpracy przy poszukiwaniach i wydobyciu gazu łupkowego. Ma to ułatwić między innymi wydobycie tego surowca.
2012-07-04, 11:34
Posłuchaj
Porozumienie sygnowano w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych. W nowo powstałym konsorcjum będzie uczestniczyło łącznie 5 firm: PGNiG, KGHM oraz koncerny energetyczne Tauron, PGE i ENEA. Łącznie do 2016 roku mają one wydać maksymalnie 1,72 miliarda złotych na wydobycie gazu w okolicach Wejherowa na Pomorzu.
Rano minister skarbu Mikołaj Budzanowski mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że konsolidacja ma zintensyfikować proces poszukiwań, wydobycia i sprzedaży tego surowca. Umowa zakłada budowę trzech kopalni gazu łupkowego do 2015 roku i opiewa na 1,5 miliarda złotych.
Minister mówił, że z gazu łupkowego będzie można produkować niskoemisyjną energię, konkurencyjną wobec tej z węgla kamiennego. Minister przekonywał, że właśnie gaz łupkowy jest najbardziej perspektywiczny w Unii Europejskiej do produkcji energii.
Minister Budzanowski mówił, że w ciągu 2-3 lat będzie wiadomo, jaki jest potencjał gazu łupkowego w Polsce. Aby się tego dowiedzieć, potrzeba więcej odwiertów. Dzisiejsze porozumienie służy także ich intensyfikacji. Minister skarbu zapewnił też, że wycofanie się z wydobycia gazu przez Exxon Mobil nie oznacza, że koncesje tej firmy przejmą Rosjanie, którzy zawarli porozumienie z Amerykanami.
IAR/agkm
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
agkm
REKLAMA