Zeznajesz w sądzie? Czekają cię zmiany
Po 62 latach funkcjonowania Sejm uchylił dekret Bieruta w sprawie zwrotu należności świadkom, biegłym i stronom wezwanym przez sąd.
2012-07-13, 15:00
Posłuchaj
Sejm uchwalił zmianę Kodeksu Postępowania Karnego i innych ustaw. Nowelizacja przygotowana przez Senat jest realizacją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że dekret prezydenta Bieruta z 26 października 1950 roku narusza konstytucyjną zasadę ochrony prawa własności oraz zasadę równości wobec prawa, gdyż obowiązują inne zasady zwrotu tych kosztów w sprawach karnych, inne w sprawach cywilnych. Za dojazd do sądu ludzie będą dostawali godne kwoty - mówi IAR Jerzy Kozdroń (PO), sprawozdawca projektu ustawy. - Trzeba powiedzieć wprost, ludzie dokładali do postępowania sądowego. Każdy świadek nie dość, że wykonywał swoj obywatelski obowiązek składając zeznania przez sądem, to jednocześnie dokładał się do tego postępowania - podkreśla poseł PO.
Skandalem nazwał Kozdroń fakt, że dekret obowiązywał tak długo. Nowelizacja ujednolica zasady zwrotu kosztów podróży osobom wezwanym przez sąd oraz ich opiekunom i uchyla dekret Bieruta w sprawie zwrotu należności świadkom, biegłym i stronom wezwanym przez sąd. Dekret Bieruta określał, że osobom tym należy się zwrot kosztów podróży wg. najtańszego środka lokomocji najniższej klasy.
Nie tylko świadkowie, także osoby towarzyszące
Nowelizacja określa, że świadkowi przysługiwać będzie zwrot kosztów podróży w wysokości rzeczywiście poniesionych racjonalnych i celowych kosztów przejazdu własnym samochodem lub innym środkiem transportu ( z wyłączeniem samolotu). Świadkowi będzie też przysługiwać zwrot zarobku lub dochodu utraconego z powodu wstawiennictwa na wezwanie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Ustawa określa górną granicę wypłaty tych środków. Maksymalna stawka nie może przekroczyć tej, która jest ustalona dla pracowników sfery publicznej i pracowników samorządowych.
Zwrot kosztów dojazdu do sądu będzie też, zgodnie z powyższymi zasadami, zwracany osobom towarzyszącym oraz biegłych, tłumaczom i specjalistom, którzy nie są funkcjonariuszami organów procesowych. Ustawa określa też zasady ich wynagradzania. Ustawę musi jeszcze rozpatrzyć Senat.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, gs
REKLAMA