Nie żyje wybitny żeglarz - Tomasz Lewandowski

Na pokładzie swojego jachtu "Luka" zmarł Tomasz Lewandowski - drugi Polak (po Henryku Jaskule), który na tej jednostce samotnie opłynął Ziemię bez zawijania do portów.

2012-07-16, 18:18

Nie żyje wybitny żeglarz - Tomasz Lewandowski
. Foto: sxc.hu/cc

Wiadomość o śmierci pochodzącego z Iławy żeglarza przekazał korespondent magazynu "Żagle" w Londynie Jerzy Knabe.

W drodze z Cartageny do Panamy, w piątek trzynastego lipca wkrótce po północy, w okolicy wyspy Isla Grande, "Luka" wezwała pomoc. Powodem była awaria steru. Na pokładzie oprócz kapitana była jego żona Beata i czworo pasażerów. W trakcie tego incydentu Lewandowski dostał ataku serca i zmarł. Miał 52 lata.

***

Urodzony 9 lipca 1960 roku Tomasz Lewandowski zapisał się w historii jako szósty żeglarz na świecie, który opłynął glob samotnie non-stop w kierunku na zachód, czyli pod przeważające prądy i wiatry. Nikt po nim nie podjął jeszcze kolejnej próby.

REKLAMA

Trasa prowadziła z portu Ensenada w Meksyku przez Pacyfik, wzdłuż wybrzeży północnej Australii, obok przylądków Dobrej Nadziei (RPA) i Horn (Ameryka Południowa). Po 392 dniach oraz pokonaniu 28 710 mil morskich kpt. Lewandowski powrócił do Ensenady. Jego rejs (w towarzystwie psa o imieniu Wacek rasy Jack Russell terrier) trwał od 6 marca 2007 roku do 1 kwietnia 2008, na jachcie "Luka" typu Mikado 56, tym samym, na którym zmarł.

Pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię, jest Henryk Jaskuła. Dokonał tego na "Darze Przemyśla" płynąc tzw. trasą z wiatrem, poczynając od Przylądka Dobrej Nadziei. Rejs trwał 344 dni. Zakończył się w Gdyni 20 maja 1980 roku.

PAP, mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej