Szpiegujący klientów banków wirus „na zlecenie rządu”

"Nie ma wątpliwości”, że robak komputerowy Gauss, który szpiegował klientów banków na Bliskim Wschodzie, powstał na zlecenie państwa – oświadczyła firma Kaspersky.

2012-08-09, 21:47

Szpiegujący klientów banków wirus „na zlecenie rządu”
. Foto: sxc.hu

Witalij Kamluk, ekspert rosyjskiej firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, oświadczył że Gauss jest bardzo podobny do wirusów Stuxnet, Duqu i Flame, których działanie wykrywano wcześniej.

Według Kasperskiego Gauss jest adaptacją Flame – wirusa, którego w maju odkryła rosyjska firma właśnie. Niektóre media łączyły Flame z rządami Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Gauss został wykryty tylko w sieciach banków pochodzących z Bliskiego Wschodu, m.in. Bank of Beirut, czy Credit Libanais. Łącznie w czerwcu i lipcu, jak podliczył Kaspersky, odnotowano 1600 przypadków zarażenia wirusem w Libanie, 480 w Izraelu i 260 w Autonomii Palestyńskiej. W przeciwieństwie do klasycznego działania wirusa, celem Gaussa nie jest przekierowanie środków z kont. Umożliwia on jedynie kontrolę nad zarażonymi kontami, niczego w nich nie zmieniając.

Gauss uchodzi za arcydzieło programowania komputerowego. Robak po każdym włamaniu się do komputera „ucieka” ze zdobyczą; tj. kodami dostępu, historią i innymi danymi do serwera, którego informatycy nie są w stanie wykryć. Po zarażeniu 30 komputerów wirus ulega samozniszczeniu, co oznacza że każda grupa 30 zarażonych komputerów miała do czynienia z inną mutacją. Nazwę robak zawdzięcza genialnemu niemieckiemu matematykowi Carlowi Friedrichowi Gaussowi, którego nazwisko wykryto w kodzie robaka.

REKLAMA

 Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej