Niemcy: pokazano projekt wystawy o "wypędzeniach"
Niemiecka Fundacja "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie" opublikowała plan pracy oraz wytyczne planowanej w Berlinie wystawy. Dokument został opracowany z udziałem dwóch polskich historyków.
2012-08-29, 20:26
- Przedłożony obecnie projekt oraz rozstrzygnięty w ubiegłym roku konkurs architektoniczny na centrum muzealno-dokumentacyjne tworzy merytoryczny i budowlany fundament fundacji - oświadczył niemiecki minister stanu ds. kultury w Urzędzie Kanclerskim Bernd Neumann.
Dokument został opublikowany na stronie internetowej fundacji między innymi w języku polskim i niemieckim.
Autorzy projektu podkreślają we wprowadzeniu, że misją fundacji jest - oprócz zachowania pamięci o przymusowych wysiedleniach i potępienia takich praktyk - pogłębienie pojednania i porozumienia oraz ukazanie "różnorodności perspektyw" w podejściu do tej problematyki.
Odnosząc się do powojennych przymusowych wysiedleń Niemców z Europy Wschodniej, autorzy utrzymują, że "wcześniejsze bezprawie nie stwarza, mimo swego ogromu, uzasadnienia prawnego i moralnego dla nowego bezprawia", zastrzegając, że "odpowiedzialność Niemców za zbrodniczą politykę nazistów nie ulega w rezultacie tego stwierdzenia relatywizacji".
REKLAMA
Wyciszenie sporu
Decyzję o utworzeniu placówki poświęconej wysiedleniom podjął cztery lata temu niemiecki rząd. Ośrodek dokumentacyjno-informacyjny, podlegający Muzeum Niemieckiej Historii, powstanie prawdopodobnie w 2016 roku w pomieszczeniach położonego w centrum Berlina biurowca Deutsches Haus. Na realizację projektu władze przeznaczyły 29 mln euro. Oprócz centrum dokumentacyjno-informacyjnego powstanie wystawa stała, poświęcona przede wszystkim problematyce niemieckiej w europejskim kontekście, oraz wystawy czasowe, poświęcone XX-wiecznym deportacjom i czystkom etnicznym.
Krzysztof Ruchniewicz, jeden z dwóch polskich historyków biorących udział w pracach rady naukowej, powiedział, że spokojna merytoryczna praca międzynarodowego gremium przyczyniła się do "wyciszenia bardzo głośnego dawniej sporu" o sposób upamiętnienia przymusowych wysiedleń Niemców. Za sukces uznał wprowadzenie do programu pracy fundacji problematyki paktu Ribbentrop-Mołotow z sierpnia 1939 roku i będących skutkiem tego porozumienia deportacji i wysiedleń, dokonanych przez stalinowski Związek Radziecki. Ruchniewicz kieruje Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, mr
REKLAMA
REKLAMA