Przesłanie do narodów Polski i Rosji czytane w kościołach

Przesłanie jest świadectwem tęsknoty za lepszą przyszłością – mówił abp Józef Michalik. Ze strony rosyjskiej dokument podpisał patriarcha Cyryl I.

2012-09-09, 18:30

Przesłanie do narodów Polski i Rosji czytane w kościołach
Podpisanie przesłania do narodów Polski i Rosji. Foto: BP KEP/episkopat.pl

Posłuchaj

Relacja Pawła Buszko (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W kościołach w całej Polsce będzie odczytane przesłanie do narodów Polski i Rosji. Podpisali je 17 sieprnia na Zamku Królewskim w Warszawie arcybiskup Józef Michalik i patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl I. W przesłaniu zawarty jest apel o zapoczątkowanie dialogu między narodami. "Apelujemy do naszych wiernych, aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem" - wzywają sygnatariusze przesłania.

Po podpisaniu dokumentu arcybiskup Józef Michalik podkreślał, że oba narody wkraczają na drogę dialogu, a przesłanie nie jest po to, by rozliczać i oskarżać, ani usprawiedliwiać. Jak zaznaczył, przesłanie jest świadectwem tęsknoty, aby przyszłość mogła być lepsza, piękniejsza, bezpieczna i uczciwsza.

O przezwyciężenie histyorycznych zaszłości apelował również patriarcha Cyryl. Jak mówił, przesłanie jest świadectwem wiary i to własnie wiara chrześcijańska wzywa oba narody do pojednania i przezwyciężenia negatywnych stereotypów, które powstały w historii. Dodawał, że wiara wzywa nas do wzajemnego zaufania i szacunku, które mogą otworzyć perspektywę wspólnego wzrastania w solidarności i chrześcijańskiej miłości.

To ważny dokument i dlatego przeczytany będzie w całości we wszystkich kościołach w Polsce - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Józef Kloch. Jak dodaje, przesłanie nie jest pojednaniem hierarchów - jest apelem adresowanym do wszystkich wiernych, "abyśmy - jak napisano - my Polacy każdego napotkanego Rosjanina traktowali jak brata i przyjaciela".

REKLAMA

Decyzję o odczytaniu apelu podjęła Rada Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. W komunikacie, biskupi zaznaczyli, że przesłanie "otwiera nowy rozdział w relacjach między Kościołami i narodami".

IAR

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej