Lepsze stosunki Polska - Rosja zasługą księży?

"Niedawne wspólne przesłanie rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i Kościoła katolickiego w Polsce otwiera nową stronicę w stosunkach rosyjsko-polskich"

2012-09-26, 20:46

Lepsze stosunki Polska - Rosja zasługą księży?
Rosja może wystąpić z Rady Europy po serii niekorzystnych wyroków w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Foto: Wikipedia/User:RazZzoR 43

Tak oświadczył pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych rosyjskiej Rady Federacji Władimir Dżabarow.
Dokument dwóch Kościołów, wzywający narody Rosji i Polski do pojednania, a także wzajemnego wybaczenia sobie wszelkich niesprawiedliwości i krzywd, był tematem "okrągłego stołu" zorganizowanego w tym dniu w Radzie Federacji, wyższej izbie rosyjskiego parlamentu.

Wzięli w nim udział przedstawiciele obu izb Zgromadzenia Federalnego Rosji, duchowni rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i Kościoła katolickiego w Rosji, dyplomaci, aktywiści organizacji pozarządowych i reprezentanci polskiej diaspory w Federacji Rosyjskiej.

Dżabarow określił jako historyczną sierpniową wizytę w Polsce patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, której głównym akcentem było przyjęcie tego przesłania. Podpisy pod dokumentem złożyli Cyryl i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik.

Rosyjski senator zaznaczył, że "temat cerkiewnej dyplomacji poruszany jest w parlamencie (Rosji) po raz pierwszy". "Świadczy to o epokowym znaczeniu wizyty patriarchy Cyryla w Polsce" - wskazał.

REKLAMA

Z kolei metropolita wołokołamski Hilarion, kierujący Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, tj. cerkiewną dyplomacją, zauważył, że "wielu ludzi, zwłaszcza w Polsce, oceniło przesłanie jako historyczne i z entuzjazmem przyjęło ten dokument". "Jednak istnieją też siły, które nie są zainteresowane umacnianiem wzajemnych relacji między dwoma krajami. Są to te środowiska, które nie chcą silnej Rosji i silnej Polski" - dodał Hilarion.

Uczestniczący w spotkaniu ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Wojciech Zajączkowski zgodził się z opinią, że "bez głosu Kościołów trudno byłoby pojednać dwa społeczeństwa".

Zobacz Galerię - dzień na zdjęciach>>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej