Gliński krytykuje: w Polsce brakuje "mózgu"

- Funkcjonujemy w systemie, który nie zapewnia godziwej pracy, godziwej płacy - uważa kandydat PiS na premiera rządu technicznego.

2012-10-19, 21:25

Gliński krytykuje: w Polsce brakuje "mózgu"
. Foto: PAP/Rafał Guz

Za zrównoważeniem modelu konserwatywnego i rynkowego w nauce i szkolnictwie wyższym opowiedział się prof. Piotr Gliński na spotkaniu z przedstawicielami Solidarności akademickiej i naukowej. Według profesora obecny system organizacyjny w nauce i szkolnictwie wyższym jest patologiczny.

- Funkcjonujemy w systemie, który nie zapewnia godziwej pracy, godziwej płacy. Jesteśmy zmuszeni do funkcjonowania w pewnych ograniczeniach biurokratycznych, zwłaszcza ostatnio nastąpiło takie przyspieszenie, narzucające model, który nazwany jest wprost modelem rynkowym. Ja jestem zwolennikiem zrównoważenia modelu, który kiedyś był nazywany modelem szkół naukowych, relacji mistrza i ucznia, modelem nacisku na poszukiwanie, a nawet na błądzenie w nauce, a więc modelu wolności naukowej, (...) i tego nowego, od pewnego czasu wprowadzonego w Polsce, czyli modelu rynkowego - powiedział na spotkaniu zorganizowanym przez związkowców na Uniwersytecie Warszawskim.

Pytany o to czy praca naukowców powinna być finansowana w systemie grantów na badania, czy w systemie stabilnych, gwarantowanych przez państwo wynagrodzeń, opowiedział się za tym, aby stosunek obu tych form finansowania wynosił ok. 30 do 70 proc. Przy czym więcej środków, jego zdaniem, powinno być przekazywanych na stałe wynagrodzenia.

Prof. Gliński zwracał też uwagę na potrzebę koordynacji działań na rzecz poprawy edukacji, poziomu szkolnictwa wyższego i nauki. - Rozwój zaczyna się od zmian w szkolnictwie, w systemie oświaty, w nauce, kulturze. To jest podstawa rozwoju - powiedział. Jego zdaniem w Polsce brakuje "mózgu", który by na poziomie centralnym koordynował długofalowe strategie i podejmował decyzje.

REKLAMA

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

PAP/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej