"Piosenki Gintrowskiego otwierały umysły"
Piosenki Przemysława Gintrowskiego pokazywały, że warto myśleć samodzielnie i walczyć o godność - wspomina zmarłego barda dziennikarz Janusz Deblessem z Trójki.
2012-10-21, 08:43
Posłuchaj
W sobotę zmarł kompozytor i muzyk Przemysław Gintrowski. Miał 61 lat. Stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy czy "Zmienników" Stanisława Barei. Wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim Gintrowski w latach 70. powołał zespół, który na podstawie utworu katalońskiego barda Lluisa Llacha skomponował "Mury" - nieformalny hymn "Solidarności".
Janusz Deblessem, dziennikarz muzyczny, autor i prowadzący nocnego cyklu poezji śpiewanej "Gitarą i Piórem" w radiowej Trójce podkreśla, że była to postać niesłychanie ważna w polskiej piosence od ponad 40 lat. – Jego utwory otwierały serca i umysły kilku pokoleń Polaków. Pokazywały, że warto myśleć samodzielnie, nie przyjmować wszystkiego na wiarę i walczyć o godność. Piosenki zostaną, będziemy do nich wracać, ale żal, że nie będzie ich już więcej – powiedział Deblessem.
Przemysław Gintrowski w archiwalnych nagraniach
Przemysław Gintrowski debiutował w 1976 roku na przeglądzie w warszawskiej Riwierze piosenką "Epitafium dla Sergiusza Jesienina". W stanie wojennym Przemysław Gintrowski rozpoczął samodzielną działalność artystyczną w tzw. drugim obiegu kulturalnym. Koncertował głównie w domach, a także między innymi w pomieszczeniach Muzeum Archidiecezji. Był wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. w 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył Gintrowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
REKLAMA
Polskie Radio uruchomiło w 2011 roku na platformie internetowej moje.polskieradio.pl specjalny kanał muzyczny "Piosenki Niezależnych", na którym można znaleźć piosenki m.in. Przemysława Gintrowskiego, ale także Jacka Kaczmarskiego, Jacka Kleyffa i Karela Kryla.
Kanał "Piosenki Niezależnych">>>
IAR/PAP/agkm
REKLAMA
REKLAMA