Ostatnia droga Przemysława Gintrowskiego
Bard Solidarności spoczął na cmentarzu w Wilanowie. Pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
2012-10-29, 15:17
Posłuchaj
Za osiągnięcia w twórczości artystycznej i kształtowanie patriotycznych postaw Polaków prezydent nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Przedstawiciele rządu, przyjaciele, współpracownicy i miłośnicy twórczości Przemysława Gintrowskiego pożegnali go na cmentarzu w warszawskim Wilanowie. Nabożeństwo pogrzebowe odbyło się w kościele świętej Anny. W uroczystościach wzięły udział setki osób, wśród nich m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski i poeta Ernest Bryll.
Przemysław Gintrowski w archiwalnych nagraniach
Przemysław Gintrowski miał 61 lat. Urodził się w Stargardzie Szczecińskim, ale prawie całe swoje życie związany był z Warszawą. W 1979 roku razem ze Zbigniewem Łapińskim i Jackiem Kaczmarskim wykonali po raz pierwszy pieśń "Mury", która stała się nieformalnym hymnem "Solidarności".
REKLAMA
W stanie wojennym był aktywnym uczestnikiem drugiego obiegu kultury. Koncertował w domach, kościołach, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Artysta stworzył muzykę filmową m.in. do "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, "Matki Królów" Janusza Zaorskiego, serialu komediowego Stanisława Barei "Zmiennicy". Śpiewał do tekstów Zbigniewa Herberta, Jacka Kaczmarskiego, Tadeusza Nowaka. Jednym z jego ostatnich wydawnictw jest album "Tren".
IAR, tj
REKLAMA
REKLAMA