Wyniki referendum: Portoryko chce być 51. stanem USA

Po raz pierwszy w historii Portorykańczycy opowiedzieli się w referendum za włączeniem do USA. O takim kroku zdecydować może jedynie amerykański Kongres.

2012-11-07, 20:58

Wyniki referendum: Portoryko chce być 51. stanem USA
. Foto: Wikimedia Commons

Referendum przeprowadzono na wyspie w dniu, kiedy inni Amerykanie głosowali w wyborach prezydenckich. Portorykanie mają amerykańskie obywatelstwo, ale – o ile nie osiedlą się w USA – nie mają prawa głosu w wyborach.

Teraz, po raz pierwszy w historii, są za zmianą tego statusu. W referendum 61 procent z nich opowiedziało się za staniem się 51. stanem, podczas gdy 33% chce innej, bardziej suwerennej formy stowarzyszenia w ramach US Commonwealth. 5,5 procent chce pełnej niepodległości. Takie same głosowania odbywały się w 1967, 1993 i 1998 roku, jednak z zupełnie innym wynikiem.

Zamieszkałe przez około 4 milionów mieszkańców Portoryko ma status terytorium stowarzyszonego z USA. Jego mieszkańcy mogą wjechać na amerykańskie terytorium i na nim zamieszkać; pozostając na wyspie rezygnują z części przywilejów prawnych.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej