Zakończył się Marsz Niepodległości. Relacja
Na Agrykoli zakończył się Marsz Niepodległości. Ostatnim akcentem był wiec Młodzieży Wszechpolskiej i ONR.
2012-11-11, 18:20
Posłuchaj
Zobacz serwis specjalny: Drogi do Niepodległej - 1918
Zamieszki podczas Marszu Niepodległości - zobacz zdjęcia >>>
Święto Niepodległości - galeria zdjęć >>>
20.43
Zamieszki i bijatyki w Warszawie podczas Święta Niepodległości zauważone przez rosyjskie media.
REKLAMA
20.25
20.01
Grzegorz Kostrzewa-Zorbas na Twitterze:
19.43
Na Agrykoli zakończył się Marsz Niepodległości. Ostatnim akcentem był wiec Młodzieży Wszechpolskiej i ONR, podczas którego ogłoszono powstanie Ruchu Narodowego.
REKLAMA
19.21
"Rząd pod sąd", "Chcemy prawdy o Smoleńsku - krzyczy pod kancelarią premiera dwa tysiące członków klubów "Gazety Polskiej". Demonstranci wcześniej uczestniczyli w Marszu Niepodległości.
19.04
Według szacunków służb porządkowych w Marszu Niepodległości uczestniczyło ok. 20 tys. osób.
18.52
Sześciu funkcjonariuszy rannych, 120 osób doprowadzonych do poszczególnych komend policji - to dotychczasowy bilans Marszu Niepodległości.
REKLAMA
18.44
Robert Winnicki, szef Młodzieży Wszechpolskiej, mówił tam zebranym, że uczestnikom marszu udało się wyjść z kotła, który urządziła im policja.
18.32
Marsz Niepodległości dotarł do parku na Agrykoli, gdzie rozpoczęły się przemówienia organizatorów.
18.17
Marsz Niepodległości dotarł do pomnika Romana Dmowskiego. Na Marszałkowskiej tymczasem trwa sprzątanie po starciach, do których doszło na początku manifestacji.
REKLAMA
18.04
Czoło Marszu Niepodległości doszło na plac na Rozdrożu. Służby porządkowe kierują manifestantów na Agrykolę.
17.56
Policja jest bardzo dobrze przygotowana do zabezpieczenia tegorocznego Marszu Niepodległości - ocenia ekspert bezpieczeństwa dr Łukasz Kister.
17.45
REKLAMA
17.31
Marsz Niepodległości doszedł do Placu Unii Lubelskiej. Dalej ul. Szucha idzie na plac na Rozdrożu.
17.18
Policja informuje o dwóch rannych policjantach, którzy ucierpieli podczas zamieszek na początku Marszu Niepodległości.
17.05
Manifestacja organizowana przez lewicowe Porozumienie 11 Listopada dotarła na Plac Zamkowy. Marsz pod hasłem "Przeciwko faszyzmowi i nacjonalizmowi" obył się bez incydentów.
REKLAMA
17.01
Reporter TVP Kamil Dziubka na Twitterze:
16.53
Grupa uczestników marszu niepodległości pobiła operatora Telewizji Polskiej. Ekipa wiadomości została zaatakowana na początku marszu w okolicy Ronda Dmowskiego.
REKLAMA
16.49
Przez megafon organizatorzy ogłosili, że doszli do porozumienia z policją i proszą o zachowanie spokoju.
16.37
Marsz ponownie ruszył - donoszą uczestnicy Marszu Niepodległości na Twitterze.
16.31
Policja stara się oddzielić grupę osób, która rzucała racami w funkcjonariuszy.
REKLAMA
16.23
Według jednego z organizatorów marszu, prezesa Młodzieży Wszechpolskiej Roberta Winnickiego, do burd doszło, gdy pojawiło się kilku zamaskowanych ludzi, którzy nie chcieli się wylegitymować, to oni zaatakowali kordon policji.
16.11
Na Marszałkowskiej policja użyła gazu łzawiącego. Funkcjonariusze zawracają Marsz Niepodległości na rodno Dmowskiego. Wcześniej uczestnicy marszu rzucali w policjantów racami.
16.01
Race poleciały w kierunku policjantów. Policja wstrzymała Marsz Niepodległości.
15.49
Niestety na ulicach Warszawy nie jest spokojnie.
REKLAMA
15.37
Tłumy na placu Defilad.
15.25
Zakończył się marsz "Razem dla Niepodległej". Przed pomnikiem Piłsudskiego złożono kwiaty a kilka słów podziękowania do uczestników wygłosił prezydent Komorowski.
REKLAMA
15.16
15.10
To prawdopodobnie będzie największa dziś manifestacja w Polsce. Tysiące ludzi wyruszy za chwilę w Marszu Niepodległości organizowanym przez Obóz Narodowo Radykalny i Młodzież Wszechpolską.
14.57
Przed Pomnikiem Romana Dmowskiego prezydencki marsz przywitały transparenty z hasłami "Sprzedaliście niepodległość w Traktacie Lizbońskim" , "Miłość do Boga i Polski nie jest faszyzmem", "Koczownicy dość szczucia nas na Rosjan" i "Czy Polska ma być drugą Palestyną".
14.50
W Warszawie doszło do incydentu z udziałem chuliganów. W okolicach ulicy Grzybowskiej grupa mężczyzn zaatakowała policjantów - mówi w rozmowie z IAR rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek.
REKLAMA
14.44
Policja sprawdza autokary, które dojechały lub dojeżdżają do Warszawy. Rzecznik stołecznej policji Mariusz Mrozek powiedział, że sprawdzane są informacje o osobach, które mogą posiadać niebezpieczne narzędzia.
14.37
W towarzystwie licznej reprezentacji polityków PSL prezydent Bronisław Komorowski złożył w niedzielę wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa - przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera II RP.
14.33
Ponad tysiąc antyfaszystów maszeruje ulicami Warszawy. Wielu uczestników marszu ma zasłonięte twarze, bo jak twierdzą boją się zemsty ze strony członków organizacji skrajnie prawicowych.
REKLAMA
14.21
Policja w gotowości.
14.14
Nie ma informacji o zmianie trasy marszu demonstracji anyfaszystowskiej w Warszawie.Porozumienie 11 Listopada wyruszyło spod pomnika Bohaterów Getta. Rzecznik stołecznej policji Mariusz Mrozek powiedział, że organizator został poinformowany o możliwym zagrożeniu i może wybrać trasę alternatywną.
14.00
Rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości została uhonorowana podczas marszu Razem dla Niepodległej. Przed pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego rozbrzmiały dźwięki pieśni "Boże, coś Polskę", a Bronisław Komorowski złożył wieniec. Uczestników marszu pod pomnikiem powitał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Po odmówieniu modlitwy o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia zebrani odśpiewali pieśń.
13.56
Dziś nie tylko Polacy obchodzą swoje święto. 11 listopada to w wielu krajach anglosaskich dzień pamięci weteranów I Wojny Światowej. Świętują też inne kraje europejskie.
Czytaj wiecej>>>
13.41
"Widzimy w Rzeczypospolitej Polskiej niezmiennego przyjaciela i konsekwentnego zwolennika integracji europejskiej Ukrainy (...) Wysoko cenimy aktywny rozwój strategicznego partnerstwa ukraińsko-polskiego, które może służyć za przykład udanej współpracy miedzy dwoma spokrewnionymi narodami europejskimi" - oświadczył prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz w depeszy do Bronisława Komorowskiego z okazji Dnia Niepodległości Polski.
Czytaj więcej>>>
13.30
Ruszył marsz "Razem dla Niepodległej".
13.25
REKLAMA
CIEKAWOSTKA - Z okazji Święta Niepodległości w Gorzowie odbędzie się pokaz odrestaurowanego filmu "Pan Tadeusz” z 1928 roku. Film uznawany jest za jedną z pierwszych polskich superprodukcji. Taśma została odnaleziona przypadkowo w 2006 roku. Przez kilka lat była rekonstruowana.
13.20
Sprzed warszawskiego pomnika Bohaterów Getta ruszył marsz organizowany przez Porozumienie 11 Listopada. Demonstracja przejdzie przez centrum na plac Zamkowy.
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Czytaj więcej>>>
13.10
Z HISTORII - W latach 1939-1944 oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca. W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz. Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu wybranego w czerwcu 1989 r.
13.02
Mariusz Giżyński jako pierwszy wbiegł na metę 24. Biegu Niepodległości, którego trasa o długości 10 km prowadziła ulicami Warszawy.
13.00
- My w Polsce szczególnie mocno doświadczyliśmy tego, co znaczy konflikt, co znaczy zagrożenie - i może dlatego wiemy tak dobrze, że nie ma większego przekleństwa niż konflikt domowy, niż wojna pomiędzy braćmi. Wy dzisiaj tutaj pilnujecie tego, by nie powtórzyło się przekleństwo domowych konfliktów i waśni, które tak bardzo podzieliło i zdewastowało kraje byłej Jugosławii - podkreślił premier Donald Tusk, zwracając się do polskich funkcjonariuszy, którzy przebywają w Kosowie na misji.
Czytaj więcej>>>
12.58
Po uroczystej odprawie wart, połączonej z Apelem Pamięci, wieńce na płycie Grobu złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci kombatantów i korpusu dyplomatycznego.
12.45
Zakończył się pierwszy dzisiejszy warszawski marsz. Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w pochodzie zorganizowanym przez środowiska socjalistyczne.
12.30
- Szkoda marnować czas i energię na kłótnie szkodliwe i jałowe. Polska jest jedna. Nie powinniśmy się nawzajem przeklinać i wykluczać. W polskiej polityce trzeba znaleźć więcej szacunku dla adwersarza i konkurenta. Trzeba zrozumieć, że ten, z kim się nie zgadzam, kocha Polskę często równie mocno jak ja. W demokracji nikt nie ma monopolu na prawdę. Wszyscy mają prawo do marzeń i własnych pomysłów dla Polski. Pozwólmy zatem każdemu przedstawiać własne racje i recepty, i programy. Nie musimy się z nimi zgadzać, ale powinniśmy szanować dobrą wolę, która za tymi pomysłami stoi - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas obchodów na pl. Piłsudskiego.
Czytaj więcej>>>
12.22
O potrzebie pokory, prostoty i przejrzystości w życiu publicznym mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy w intencji ojczyzny odprawionej w Święto Niepodległości w katedrze na Wawelu.
Czytaj więcej>>>
12.10
Przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie zbierają się uczestnicy demonstracji antyfaszystowskiej Porozumienia 11 Listopada.
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
12.00
Rozpoczęły się oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości na placu Piłsudskiego w Warszawie.
fot. PAP/Rafał Guz
11. 48
Rzut oka na to co dziś robi premier Donald Tusk:
REKLAMA
fot. PAP/Paweł Supernak
Premier spędza Święto Niepodległości z polskimi żołnierzami i policjantami, którzy przebywają w Kosowie na misji.
11.34
Z HISTORII - w okresie międzywojennym toczono ostre spory o to, które z wydarzeń jesieni 1918 r. uznać należy za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości. Z punktu widzenia piłsudczyków najważniejszym wydarzeniem było przybycie 10 listopada do Warszawy z magdeburskiej twierdzy Piłsudskiego. Z kolei lewica przekonywała o znaczeniu utworzonego w Lublinie rządu Daszyńskiego.
Ostatecznie Sejm RP w 1937 r. uznał, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada "jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny".
11.11
W HOŁDZIE POLAKOM ZASŁUŻONYM DLA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
JÓZEF PIŁSUDSKI (1867-1935) - Naczelnik Państwa, Naczelny Wódz, pierwszy marszałek Polski. W 1914 r. z jego inicjatywy utworzono I kompanię kadrową, która dała początek Legionom Polskim. W tym samym roku powołał tajną Polską Organizację Wojskową (POW). W 1917 r. został uwięziony przez Niemców w Magdeburgu. Powrócił do Warszawy 10 listopada 1918 r. Następnego dnia objął naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi - data ta jest uważana za symboliczny moment odzyskania przez Polskę niepodległości. W II RP Piłsudski sprawował wiele wysokich państwowych urzędów: był Naczelnikiem Państwa, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, ministrem spraw wojskowych, Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych, potencjalnym Naczelnym Wodzem na wypadek wojny, dwukrotnie premierem, a także pierwszym Marszałkiem Polski. W 1926 r. w wyniku tzw. zamachu majowego przejął władzę w państwie.
11.04
Z pl. Grzybowskiego ruszył marsz socjalistów. Uczestnicy marszu mają ze sobą biało-czerwone flagi, niektórzy trzymają transparenty z hasłami: "Niepodległość i socjalizm" czy "Wolna Polska równych szans".
Czytaj więcej>>>
11.00
Z okolicy stołecznego skrzyżowania ul. Stawki oraz al. Jana Pawła II ruszył 24. Bieg Niepodległości. Biegacze mają do pokonania trasę o długości 10 km. Uczestnicy biegu wystartują w białych i czerwonych koszulkach - tworząc żywą flagę.
Czytaj więcej>>>
fot. PAP/Leszek Szymański
10.53
Prezydent Bronisław Komorowski podziękował odznaczonym w Święto Niepodległości za "mądre zagospodarowywanie odzyskanej wolności". - Mogę dziś podziękować z całego serca wielu wybitnym Polakom, którzy wnieśli swój wielki wkład w to, co kryje się za mądrym zagospodarowywaniem odzyskanej wolności - powiedział. Szczególne podziękowania skierował do kawalerów Orderu Orła Białego.
10.50
Dziennikarz radiowej Trójki Piotr Kaczkowski został uhonorowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.
Czytaj więcej>>>
10.45
Prezydent Bronisław Komorowski wręczył najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego: prof. Jerzemu Buzkowi, brytyjskiemu historykowi Normanowi Daviesowi oraz byłemu wiceministrowi sprawiedliwości i byłemu pierwszemu prezesowi Sądu Najwyższego Adamowi Strzemboszowi.
Czytaj więcej>>>
10.40
Krzyże Komandorskie z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski wręczono w Święto Niepodległości aktorowi Janowi Kobuszewskiemu, pisarzowi Wiesławowi Myśliwskiemu, kompozytorowi Edwardowi Pałłaszowi oraz lekarce Wandzie Półtawskiej.
Czytaj więcej>>>
10.32
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz na zakończenie mszy w warszawskiej Katedrze Polowej zwrócił się z bezpośrednim apelem do wiernych, by boże błogosławieństwo prowadziło ich po drogach życia, a szczególnie po dzisiejszych drogach Warszawy, "aby się nie krzyżowały, tam gdzie się nie powinny krzyżować, aby nas zbliżały do siebie, abyśmy wszyscy coraz skuteczniej i lepiej potrafili służyć naszej ojczyźnie". Dziś w stolicy odbędzie się łącznie 11 zgromadzeń, w tym kilka kolidujących ze sobą ideowo.
10.12
CIEKAWOSTKA - "Fasola niepodległości" - biała fasolka z bordowym rytem przypominającym orła w koronie, której uprawa zaczyna odradzać się w Polsce - będzie w Święto Niepodległości serwowana w wybranych restauracjach w uzdrowisku Szczawnica w Pieninach.
10.00
- Od rana na ulicach Warszawy jest spokojnie. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów - powiedział rzecznik komendanta stołecznego policji asp. Mariusz Mrozek. Jak dodał, kierowcy muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu i wyłączaniem głównych ulic.
W HOŁDZIE POLAKOM ZASŁUŻONYM DLA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
STEFAN WYSZYŃSKI (1901-1981) - kardynał, prymas Polski. W 1946 r. przyjął sakrę biskupią, a dwa lata później Pius XII mianował go arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim - prymasem Polski. W 1953 r. papież włączył go do Kolegium Kardynalskiego. W okresie komunistycznych represji Wyszyński pozostał niekwestionowanym autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę wolności. W latach 1980-1981 wspierał i chronił przed zagrożeniami rodzącą się Solidarność. Wincenty Witos (1874-1945) - przywódca ruchu ludowego, trzykrotny premier II RP Od 1895 r. związany był ze Stronnictwem Ludowym w Galicji. W 1914 r., po rozłamie w PSL, został wybrany wiceprezesem PSL "Piast". W krytycznym momencie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. objął funkcję premiera Rządu Obrony Narodowej - stanowisko to pełnił 1921 r. W okresie II RP jeszcze dwukrotnie stał na czele rządu - w 1923 i 1926 r. W 1939 r. objął funkcję prezesa PSL. W czasie II wojny światowej - mimo pobytu w niemieckich więzieniu - pozostał nieugięty wobec okupantów.
09.55
CIEKAWOSTKA - jak twierdzi historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Andrzej Chwalba, to Tarnów, a nie Kraków czy Zakopane, pierwszy stał się niepodległym polskim miastem w 1918 roku. Polacy przejęli tam władzę zbrojną, rozbroili wojska austriackie.
09.37
Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, podczas mszy w warszawskiej Katedrze Polowej, zwrócił uwagę, że 94 lata temu Polacy z trzech zaborów zjednoczyli się dla wspólnego celu - odzyskania niepodległości. Biskup mówił, że również dziś Polacy powinni być "bardziej razem, a nie jeden przeciwko drugiemu".
Czytaj więcej>>>
09.20
- Niepodległość nie była nam dana. Oczywiście były sprzyjające warunki historyczne, ale była też ogromna aktywność narodu, ogromna aktywność społeczeństwa. Byli politycy - mężowie stanu - którzy wiedzieli co w tej sytuacji zrobić. Podjęli działania różne, po różnych stronach barykad i wojny światowej i te działania złożyły się w całość. (...) Tutaj trzeba wspomnieć o tych wszystkich, którzy walczyli z bronią w ręku (...). Ta walka miała jedną zasadniczą przesłankę, ci, którzy brali w niej udział byli polskimi patriotami. Dlatego to święto jest świętem polskiego patriotyzmu - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego.
Czytaj więcej>>>
09.05
Czy pogoda będzie sprzyjać świętowaniu na powietrzu? W niedzielę na południowym wschodzie Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Od Niziny Szczecińskiej po Dolny Śląsk i Mazury okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 8 st. C, 10 st. C na krańcach północnych kraju do 12 st. C, 14 st. C na południu, a w zasięgu oddziaływania wiatru fenowego do 17 st. C.
8.51
CIEKAWOSTKA - już w 1917 r. do walki o odzyskanie przez Polskę niepodległości aktywnie włączyła się amerykańska Polonia. Na terenie Stanów Zjednoczonych prowadzono nabór ochotników, których celem było przedostanie się do Europy. Najbardziej aktywni byli Polacy z Chicago. Ten wątek historyczny podkreślił w swojej sztandarowej piosence ,"Żeby Polska była Polską’’ Jan Pietrzak.
W HOŁDZIE POLAKOM ZASŁUŻONYM DLA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
STEFAN ROWECKI PS. GROT (1895-1944) - działacz Polskiego Państwa Podziemnego, komendant główny Armii Krajowej. Po napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. dowodził Warszawską Brygadą Pancerno-Motorową. Po klęsce kampanii polskiej pełnił funkcję szefa sztabu Służby Zwycięstwu Polski (SZP), przekształconej następnie na Związek Walki Czynnej (ZWZ). Od 1940 r. był komendantem głównym ZWZ. Jako czołowa postać w Polskim Państwie Podziemnym znacząco rozwinął tajne struktury niepodległościowe. Z jego inicjatywy doszło do połączenia najważniejszych organizacji konspiracyjnych w kraju w jednolite wojsko podziemne - Armię Krajową. W 1942 r. Rowecki został jej Komendantem Głównym.
8.30
Uroczystą mszą św. za ojczyznę odprawianą w niedzielę w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się w Warszawie centralne obchody Święta Niepodległości . W mszy uczestniczy prezydent Bronisław Komorowski. Liturgii przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zaś homilię wygłosi biskup polowy WP Józef Guzdek.
REKLAMA
8.17
W związku z marszami, manifestacjami i różnymi innymi imprezami, które odbędą się dziś w stolicy, warszawiacy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu.
Szczegóły>>>
8.03
Dziś będzie można zwiedzić za darmo również stołeczne Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego. Dla zwiedzających otwarta będzie też filia Muzeum Wojska Polskiego - Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, przy ulicy Powsińskiej w Warszawie.
Czytaj więcej>>>
Więcej informacji>>>
7.43
Z okazji Święta Niepodległości można dziś zwiedzić za darmo Sejm i Senat . Budynki będą otwarte dla zwiedzających od godz. 10 do 17. Wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości. Specjalnie dla gości parlamentu przygotowano wystawę poświęconą historii polskiego godła. Ukazuje ona zmiany wizerunku orła białego od czasów piastowskich do współczesności. Wyświetlany będzie także film "Animowana historia Polski" autorstwa Tomasza Bagińskiego.
Więcej informacji>>>
7.30
"Od dwóch lat widocznym symbolem naszego zaangażowania w Dzień Niepodległości są biało-czerwone kotyliony. Przygotowując je wspólnie - w szkołach, w domach, w gronie rodziny - mamy okazję być razem. Świętować niepodległość wspólnie przeżywanymi chwilami. Najmłodszym zapadną one w pamięć na całe życie" - napisał w liście do szkół, uczniów i nauczycieli prezydent Bronisław Komorowski .
Jak zrobić kokardę?
7.17
Pierwsza Dama zachęca do obchodzenia Święta Niepodległości rodzinnie. Anna Komorowska zauważa, że często spieramy się na tematy polityczne nawet przy rodzinnych stołach. Apeluje byśmy tego, w tak wyjątkowym dniu, spróbowali unikać. Radzi, by na ten czas zawrzeć pokój, podjąć postanowienie o omijaniu tematów trudnych.
W HOŁDZIE POLAKOM ZASŁUŻONYM DLA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
ROMAN DMOWSKI (1864-1939) - przywódca obozu narodowego, minister spraw zagranicznych II RP. W 1917 r. został przewodniczącym powstałego w Lozannie Komitetu Narodowego Polskiego (KNP). W 1919 r. wraz z Ignacym Paderewskim reprezentował Polskę na paryskiej konferencji pokojowej. Wspólnie z nim złożył podpis na Traktacie Wersalskim. W latach 1919-1922 był posłem na Sejm. W 1923 r. pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Wincentego Witosa. Jako główny ideolog Narodowej Demokracji głosił m.in. solidarność narodową i ścisły związek państwa z Kościołem katolickim.
7.04
Stołeczne marsze i manifestacje będzie ochraniać kilka tysięcy policjantów. Niektórzy będą bezpośrednio przy wydarzeniach inni będą czekać w odwodzie na wypadek awantur i zamieszek.
Rzecznik stołecznej policji Mariusz Mrozek powiedział, że funkcjonariusze spotkali się z organizatorami pochodów, którzy deklarowali, że dziś będzie spokojnie. Policjanci mając jednak doświadczenia z poprzednich lat są przygotowani na wypadek zamieszek. Zapowiadają szybką i stanowczą reakcję.
Tak było w zeszłym roku:
6.58
Prawie 9 tys. osób uczci dzisiejsze święto na sportowo - po raz 24. odbędzie się w stolicy Bieg Niepodległości. Biegacze do pokonania będą mieli trasę 10 km. Bieg wystartuje w okolicach skrzyżowania ul. Stawki oraz al. Jana Pawła II o godz. 11, trasa będzie prowadzić dalej Al. Niepodległości do ul. Rakowieckiej. Uczestnicy biegu wystartują w białych i czerwonych koszulkach - tworząc żywą flagę.
Czytaj więcej>>>
Tak to wyglądało rok temu:
6.41
SZCZEGÓLNIE POLECAMY:
Polskie pieśni patriotyczne nawiązujące do udziału mniejszości narodowych i wyznaniowych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej znajdą się w programie Koncertu Niepodległości, który odbędzie się 11 listopada w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego.
Czytaj więcej>>>
6.37
Z okazji Święta Niepodległości od piątku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie będzie można oglądać po zmroku okolicznościową iluminację.
Czytaj więcej>>>
6.24
Razem przeciwko faszyzmowi i nacjonalizmowi - pod takim hasłem manifestować będą ludzie na marszu zorganizowanym przez Porozumienie 11 listopada. Pochód jest alternatywą dla Marszu Niepodległości, organizowanego przez środowisko narodowców. Marsz antyfaszystów rozpocznie się w południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Trasa pochodu obejmuje ważne miejsca dla polskiej walki z faszyzmem.
W HOŁDZIE POLAKOM ZASŁUŻONYM DLA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
IGNACY JAN PADEREWSKI (1860-1941) - premier i minister spraw zagranicznych II RP. Jako światowej sławy pianista i kompozytor w 1915 r. wyjechał do USA, gdzie prowadził bardzo aktywną działalność na rzecz niepodległości Polski, docierając m.in. do prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. W 1917 r. wszedł w skład Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu. W następnym roku przyjechał do Poznania, a jego wizyta wywołała wielką patriotyczną manifestację, przyczyniając się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W 1919 r. objął urząd premiera oraz jednocześnie ministra spraw zagranicznych i delegata polskiego na konferencję pokojową w Paryżu. W imieniu Polski w 1919 r. złożył podpis pod Traktatem Wersalskim.
6.19
Chciałbym, żeby Polacy odczuwali radość bycia razem - mówił w Jedynce prezydent Bronisław Komorowski . Na marsz zaprasza zarówno zwolenników Józefa Piłsudskiego, jak i Romana Dmowskiego.
Czytaj więcej>>>
6.14
Organizowany przez Bronisława Komorowskiego marsz Razem dla Niepodległej rozpocznie się ok. godz. 13.15 przy stołecznym pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, naprzeciwko Grobu Nieznanego Żołnierza. Będzie się zatrzymywać przy pomnikach Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Grota-Roweckiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Zakończy się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
6.12
Odzyskajmy Polskę - to hasło przewodnie kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy wezmą udział w Marszu Niepodległości. Pochód organizowany jest przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską. Marsz rozpocznie się o godz. 15 przy stołecznym rondzie Romana Dmowskiego, a zakończy się przy pomniku Romana Dmowskiego na Placu na Rozdrożu.
6.00
11 marszów na 11 listopada w stolicy - tyle właśnie demonstracji zarejestrował warszawski ratusz. Może wziąć w nich udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
Największe zainteresowanie wzbudzają Marsz Niepodległości organizowany przez narodowców, prezydencki marsz Razem dla Niepodległej oraz marsz Razem przeciwko faszyzmowi i nacjonalizmowi organizowany przez koalicję organizacji lewicowych Porozumienie 11 listopada.
IAR, PAP, kk
REKLAMA