Święto Dziękczynienia jak polskie dożynki

Szczególne znaczenie Dnia Dziękczynienia dla Ameryki polega także na tym, że to święto łączy ludzi ponad religiami. Jest równie ważne dla chrześcijan, jak i dla judaistów, buddystów oraz mahometan.

2019-11-28, 05:45

Święto Dziękczynienia jak polskie dożynki
"Pierwszy Dzień Dziękczynienia" - obraz Jeana Leona Gerome Ferrisa, foto: wikipedia/domena publiczna

23 listopada 1789 roku pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington ustanowił Święto Dziękczynienia (ang. Thanksgiving Day). Obchodzone jest ono w każdy czwarty czwartek listopada.

- Dzieje tego święta nie prowadzą do żadnego patrona, chociaż nazwa nasuwa skojarzenia religijne. Dzień dziękczynienia to rodzaj amerykańskiej świeckiej wigilii, podczas której, zamiast postnego barszczu i kapusty z grzybami, zjada się ogromnego indyka - mówił z Ameryki korespondent Rozgłośni Polskiej RWE, Maciej Wierzyński.


Posłuchaj

Dzień Dziękczynienia - relacja korespondenta Rozgłośni Polskiej RWE Macieja Wierzyńskiego. (RWE, 30.11.1992) 7:04
+
Dodaj do playlisty

 

Za obfite żniwa

Święto Dziękczynienia zawdzięcza swój początek pielgrzymom, którzy na słynnym statku Mayflower przypłynęli jesienią 1620 roku do wybrzeży Cape Cod i na terenach dzisiejszego stanu Massachusetts założyli kolonię Plymouth. Jesienią następnego roku, po przetrwaniu ciężkiej zimy, która zabiła ponad połowę pielgrzymów, wspólnie z Indianami obchodzili rodzaj dożynek, dziękując Bogu za przeżycie i pierwsze obfite zbiory. Stąd na stole lokalne przysmaki: indyk (wówczas jeszcze dziki), kukurydza i ciasto z dyni. Takie jest też, z nieznacznymi modyfikacjami, współczesne menu kolacji na Dzień Dziękczynienia.  

REKLAMA

Na pierwszą ucztę przyszło dziewięćdziesięciu Indian, którzy pomagali kolonistom przezimować. W szkolnych podręcznikach wspomina się o tym jako o godnym przypomnienia przykładzie braterstwa ludzi. Ale historycy twierdzą, że harmonia trwała tylko tak długo, jak długo Europejczycy potrzebowali od Indian pomocy.

- Kiedy tylko stanęli na własnych nogach, sielanka się skończyła, a zaczęło się wzajemne wyżynanie - opowiada Maciej Wierzyński.

Mimo to współpraca Indian z pielgrzymami jest do dziś częścią optymistycznej legendy "Thanksgiving".

Najbardziej amerykańskie ze świąt

Jako oficjalne święto Dzień Dziękczynienia pojawił się w kalendarzach 150 lat po pierwszej uroczystości. Obchodzono je jednak sporadycznie i zwyczaj został zarzucony po roku 1815. Dopiero prezydent Abraham Lincoln, który dzięki zwycięstwu w wojnie secesyjnej ocalił jedność Stanów Zjednoczonych, ustanowił w 1863 roku jesienne uroczystości dziękczynienia. "Thanksgiving" stało się w ten sposób świętem narodowym, choć to dopiero Roosevelt wpisał do kalendarza regularną datę - czwarty czwartek listopada.

REKLAMA

mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej