Uwaga! W środę kolejne wyłączenia telewizji analogowej

Możliwość odbioru analogowego sygnału stracą mieszkańcy 261 gmin w województwach: pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. To ostatnie wyłączenia w tym roku.

2012-11-27, 08:10

Uwaga! W środę kolejne wyłączenia telewizji analogowej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Robert S. Donovan/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Rzecznik wojewody wielkopolskiego - Tomasz Stube (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jako pierwsze w kraju analogowe nadajniki telewizyjne wyłączono 7 listopada w Lubuskiem - w Zielonej Górze i Żaganiu. Od tej pory sygnał analogowy nie jest odbierany na terenie 82 z 83 gmin woj. lubuskiego, 24 ze 169 gmin woj. dolnośląskiego, 6 ze 114 gmin woj. zachodniopomorskiego i 17 z 226 gmin woj. wielkopolskiego.

O godz. 5 w środę, w siedzibie ośrodka TVP w Gdańsku, wyłączone zostaną kolejne nadajniki - w Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Iławie, Nowym Mieście Lubawskim, Poznaniu, Lesznie i Wągrowcu.

Według badań jakości sygnału cyfrowego, prowadzonych od lipca do połowy września br. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w 1217 miejscowościach zagrożonych brakiem dostępu do naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), jedynie w 24 z nich stwierdzono problemy z odbiorem. Dotyczy to głównie miejscowości, w których do tej pory sygnał analogowej telewizji nie był odbierany lub jego odbiór był w znacznym stopniu utrudniony.

Według informacji resortu administracji i cyfryzacji, przedstawionej w połowie listopada sejmowej komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii, na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego nie stwierdzono problemów z odbiorem sygnału NTC. Z kolei w przypadku środkowej części województwa pomorskiego problemy z odbiorem wynikają ze słabszych parametrów stacji nadawczej Gdańsk-Chwaszczyno. Mają one znacznie się poprawić po wyłączeniu emisji analogowej - zmieniona zostanie m.in. częstotliwość i wysokość zawieszenia anteny nadawczej.

REKLAMA

Według MAC wyniki pomiarów wykonanych przez UKE na terenach objętych listopadowymi wyłączeniami analogowych nadajników wskazują, że poprawny odbiór programów nadawanych cyfrowo jest możliwy w 98 proc. miejscowości, co spełnia wymagania ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Ustawa mówi, że sygnał cyfrowy musi być dostępny dla co najmniej 95 proc. ludności Polski.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej