"Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944 - 1963"
"Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944 - 1963" to książka, która wyjaśnia o co i dlaczego walczyli. Tom ukazał się nakładem Ośrodka Karta i do księgarń trafił w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
2013-03-02, 09:07
Posłuchaj
Święto przypada w rocznicę wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „WiN".
Autorka książki Marta Makowska wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że publikacja opisuje przyczyny i przebieg walki z komunistycznymi władzami. Historia zaczyna się w 1944 roku w momencie wkroczenia Armii Czerwonej na tereny Polski. Ze wspomnień wyłaniają się prawdziwe intencje sowietów, od aresztowania przywódców Polskiego Państwa Podziemnego do rozbrajania oddziałów Armii Krajowej. Wtedy też zapadają decyzje o podjęciu walki z sowietami.
Marta Makowska wyjaśnia, że książka składa się z różnego rodzaju dokumentów, które ukazują atmosferę całego okresu zmagań "Żołnierzy Wyklętych" z komunistycznym systemem. To jest kolaż składający się z fragmentów dzienników pisanych przez żołnierzy, dokumentów podziemia, bezpieki. Układają się one w opowieść o blisko 20. latach walki z komunistycznymi władzami.
Prezes Ośrodka Karta Zbigniew Gluza tłumaczy, że książka jest próbą zobrazowania podziemia niepodległościowego i wyjaśnienia o co chodziło "Żołnierzom Wyklętym". Mimo braku szans na zwycięstwo ocalali mit niepodległej Rzeczpospolitej.
Do połowy lat 50. przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 200 tysięcy ludzi, z czego ponad 20 tysięcy wzięło udział w walce z bronią w ręku. Ostatni z nich - Józef Franczak pseudonim "Lalek" z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego pseudonim "Uskok", zginął w obławie pod Piaskami w Lubelskiem, blisko 20 lat po zakończeniu działań wojennych, 21 października 1963 roku.
REKLAMA
REKLAMA