Rosja: rząd dofinansuje "edukację patriotyczną”

Na pomoc państwa mogą liczyć niekomercyjne organizacje, które zajmą się taką działalnością. Opozycja jest przekonana, że w ten sposób władze chcą przelewać fundusze na konta stowarzyszeń, które będą organizować prorządowe akcje propagandowe.

2013-03-09, 18:43

Rosja: rząd dofinansuje "edukację patriotyczną”
Rządowa gazeta jest zaskoczona polskimi zapowiedziami wzmocnienia siły obronnej na naszej wschodniej granicy . Foto: Wikipedia/Dmitry Azovtsev

Posłuchaj

Maciej Jastrzębski z Moskwy/IAR
+
Dodaj do playlisty

Projekt ustawy zakładający pomoc państwa dla niekomercyjnych organizacji o profilu patriotycznym przygotował gabinet Dmitrija Miedwiediewa. Dokument już trafił do Dumy Państwowej. W rządowych komentarzach do tego projektu znalazła się informacja, że chodzi o efektywniejsze wychowanie patriotyczne społeczeństwa.

Przeciętni Rosjanie twierdzą, że nie potrzebują dodatkowej edukacji. W ich opinii nawet małe dzieci odnoszą się z szacunkiem do ojczyzny i jej obrońców. Jednak w Rosji coraz częściej dochodzi do przypadków bezczeszczenia miejsc pamięci i mogił osób poległych w czasie II wojny światowej.

Niedawno rosyjskie stacje telewizyjne pokazały kilka filmów wideo, na których grupa młodych mężczyzn tańczy na mogile nieznanego żołnierza, albo gasi znicze płonące obok pomników żołnierzy sowieckich.

pp/IAR

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

Polecane

Wróć do strony głównej