Śnieg nie przeszkodzi? Dziś Lany Poniedziałek
Drugi dzień Świąt Wielkanocnych traktowany jest przez polski Kościół katolicki jako kontynuacja święta zmartwychwstania Chrystusa.
2013-04-01, 07:49
Posłuchaj
Katolicy na całym świecie obchodzą w poniedziałek drugi i ostatni dzień Wielkiej Nocy. Podczas mszy w kościołach czytany jest fragment Ewangelii, opowiadający o tym, jak Jezus po zmartwychwstaniu ukazał się kobietom. W przeciwieństwie do niedzieli, w Poniedziałek Wielkanocny wierni nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy.
Dziś także Śmigus-Dyngus, czyli Lany Poniedziałek. To drugi dzień świąt Wielkanocy, zwany też Dniem Świętego Lejka lub oblańcem. Przyjęło się, że w Poniedziałek Wielkanocny dla żartów można polewać wodą inne osoby, nawet nieznajome. W starodawnym zwyczaju oblewano głównie dziewczęta stanu wolnego - robili to najczęściej ich zalotnicy na znak zainteresowania i skrywanej miłości.
Zwyczaj polewania nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i corocznie odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. We wsiach południowej Polski do dziś można spotkać obyczaj kropienia przez gospodarzy wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek.
Jeszcze w 15. wieku dyngus i śmigus były dwoma odrębnymi zwyczajami. "Dyngus", a właściwie "dyngusowanie" oznaczało wymuszanie - pod groźbą polania wodą - datków, najczęściej w postaci jajek. Słowo "śmigus" odnosiło się do uderzania, smagania rózgą, gałązką lub palmą.
REKLAMA
IAR/aj
REKLAMA