Dlaczego zdradzamy?
Niektórzy uważają, że niewierność mamy zapisaną w genach. Naukowcy mówią nawet o genie V1 AR, który może wpływać na chęć zdrady, co zaobserwowano podczas badań na nornikach. Można to przełożyć na wszystkie ssaki, łącznie z ludźmi.
2013-05-06, 15:50
Posłuchaj
Doktor Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN sceptycznie odniósł się do wyników badań nad tak zwanym genem zdrady:
- To, że niewierność mamy zapisaną w genach to półprawda. Nie mamy bezpośredniego przełożenia między genem a zachowaniem. To jest mieszanka hormonów i środowiska. Gen V1 AR odpowiada tylko za to czy jesteśmy wrażliwi na wazopresynę.
Wazopresyna to tak zwany hormon wierności małżeńskiej, odpowiadający za relacje seksualne i wzmacnianie pamięci przyjemnych chwil spędzonych razem z drugim człowiekiem. Tak wynika z badań przeprowadzonych na nornikach. Naukowcy przypuszczają, że u ludzi wazopresyna spełnia podobną funkcję.
Nie jest to jedyne porównanie człowieka do zwierzęcia. Brytyjski zoolog Desmond Morris mówił o człowieku, że jest „naga małpą”. Gość PR24 nie do końca zgodził się z tą tezą:
REKLAMA
- W świecie przyrody podobne są do siebie te geny, które kodują nasze białka, błony komórkowe czy różnego rodzaju substancje potrzebne do życia. Tutaj jednak liczą się drobne różnice. To tak samo, jak widzimy mały ceglany domek i katedrę - są zbudowane z tego samego budulca, a jednak znacznie się różnią.
Zdaniem Pawła Boguszewskiego to, co na pewno mamy wspólne ze zwierzętami to odczuwanie przyjemności, które, przynajmniej z punktu widzenia biologii, nadaje sens naszemu życiu.
PR24
REKLAMA