ATP Madryt: kolejny faworyt wyeliminowany. Federer przegrał z Japończykiem

2013-05-09, 20:14

Roger Federer . Foto: PAP/EPA/JuanJo Martin

Szwajcar Roger Federer odpadł w 1/8 finału turnieju ATP Masters 1000 na kortach ziemnych w Madrycie (pula nagród 4,033 mln euro).

W czwartek wicelider rankingu tenisistów przegrał nieoczekiwanie w trzeciej rundzie z Japończykiem Keim Nishikorim 4:6, 6:1, 2:6.
Był to pierwszy start 31-letniego Szwajcara od ośmiu tygodni, od porażki z Hiszpanem Rafaelem Nadalem w ćwierćfinale imprezy tej samej rangi w amerykańskim Indian Wells. Czwartkowe niepowodzenie oznacza, że nie obroni tytułu wywalczonego w stolicy Hiszpanii przed rokiem. Wówczas sięgnął tu po trzeci tytuł, po triumfach w 2006 i 2009 roku.
Mecz trwał godzinę i 35 minut. Przyniósł drugą największa niespodziankę w madryckiej imprezie, po porażce w drugiej rundzie lidera klasyfikacji ATP World Tour - Serba Novaka Djokovica z Bułgarem Grigorem Dmitrowem.
Federer dopiero po raz drugi spotkał się z Nishikorim, obecnie numerem 16. na świecie. Poprzedni mecz wygrał w 2011 roku w finale turnieju ATP na twardych kortach w hali w Bazylei 6:1, 6:3.
Japończyk odniósł w czwartek jedno z największych zwycięstw w dotychczasowej karierze, choć w drugim secie wicelider rankingu praktycznie go zdeklasował. 23-latek pochodzący z Shimane przetrwał jednak swoiste bombardowanie i w decydującym secie zdołał przełamać serwis rywala na 3:1, a kolejnego "breaka" zdobył na zakończenie meczu.
Nishikori pokonał po raz ósmy zawodnika z Top 10. Ostatnio udało mu się to w październiku 2012 w Tokio, gdzie wyeliminował Czecha Tomasa Berdycha (szóstego na świecie).
Japończyk teraz będzie walczył o swój drugi półfinał w imprezie rangi ATP World Tour Masters 1000 z posiadaczem "dzikiej karty" Hiszpanem Pablo Andujarem.
Pod nieobecność Federera i Djokovica najpoważniejszym kandydatem do triumfu jest Nadal (nr 5.), który bez większych problemów uporał się w trzeciej rundzie z Rosjaninem Michaiłem Jużnym 6:2, 6:3. Teraz na drodze tenisisty z Majorki stanie inny Hiszpan David Ferrer (nr 4.) lub Niemiec Tommy Haas.

Wyniki czwartkowych spotkań trzeciej rundy (1/8 finału):

Kei Nishikori (Japonia, 14) - Roger Federer (Szwajcaria, 2) 6:4, 1:6, 6:2
Rafael Nadal (Hiszpania, 5) - Michaił Jużny (Rosja) 6:2, 6:3
Tomas Berdych (Czechy, 6) - Kevin Anderson (RPA) 7:6 (7-5), 7:5
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 7) - Fernando Verdasco (Hiszpania) 4:6, 6:3, 6:2
Pablo Andujar (Hiszpania) - Daniel Gimeno-Traver (Hiszpania) 5:5 - krecz Gimeno-Travera