Rok Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze Wyklęci to ci, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej nie złożyli broni a walczyli z nowym okupantem - Rosją Sowiecką. PRL chciał zepchnąć ich historię w obszar „zbiorowej niepamięci”. Przez wiele lat milczeli, dopiero niedawno opowiedzieli swoje prawdziwe historie.

2013-05-10, 12:30

Rok Żołnierzy Wyklętych
. Foto: flickr.com/mjaniec

Posłuchaj

Rok Żołnierzy Wyklętych
+
Dodaj do playlisty

Agnieszka Uścińska , rzeczniczka prasowa kampanii „Rok Żołnierzy Wyklętych” przypomniała w Polskim Radiu 24, że wiedza o Żołnierzach Wyklętych jest nadal niewystarczająca:

- Większości społeczeństwa pojęcie Żołnierzy Wyklętych nic nie mówi. To hasło z telewizji , szczególnie dla młodzieży. W tym roku mija 50. rocznica śmierci Józefa Franczaka pseud. „Lalek”, ostatniego z Żołnierzy Wyklętych. Uznaliśmy, że to dobra okazja, by powiedzieć o nich szerzej niż przez jeden dzień i w ten sposób uczcić ich pamięć.

Agnieszka
Agnieszka Uścińska, rzeczniczka prasowa kampanii "Rok Żołnierzy Wyklętych"

W ramach obchodów przewidziany jest koncert w Teatrze Syrena zwiastujący płytę „Panny Wyklęte”. Piosenki w niej zawarte to historie kobiet, które oddały mężów Ojczyźnie. W projekcie wzięły udział czołowe polskie artystki, m.in. Katarzyna Groniec, Kasia Kowalska i Ania Rusowicz. Rozmaitość stylów muzycznych ma zachęcić młodzież do zainteresowania się tematem Żołnierzy Wyklętych:

REKLAMA

- Żołnierze Wyklęci mieli swoją wizję Polski i byli nonkonformistami, nie przyjmowali życia bezrefleksyjnie. Dla młodzieży może być to pociągające, że warto być wiernym ideałom i swoim planom na życie. To kiedyś zaowocuje  – zachęcała rzeczniczka kampanii.

 

PR24/RB

 

REKLAMA

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej