Jak zmieniają się Chiny?
„Za Chiny ludowe” to książka, która jest spojrzeniem na Państwo Środka z zupełnie innej perspektywy. Nie opisuje ona go jako kraju, który jest wielką potęgą gospodarczą, ale skupia się na zwykłym, codziennym życiu Chińczyków.
2013-05-17, 15:30
Posłuchaj
Książka jest specyficzna, ponieważ pierwotnie miała formę bloga. Dołączony jest do niej jest specjalny słowniczek, w którym zawarte są najważniejsze pojęcia dla współczesnych Chin.
- Książka powstała podczas mojego dwuletniego – jak do tej pory najdłuższego – pobytu w Chinach. Dopiero kiedy zobaczyłam jaki jest tam sposób rozwiązywania codziennych problemów poczułam, że do tych Chin jakoś docieram. Książka podzielona jest na dwie części, pierwsza to podróż poznawcza Chin w której nie trzeba się ruszać z Szanghaju, bo każdy dzień przynosi nowy krok w tym poznawaniu. Druga część dotyczy już podróży geograficznych – opowiadała w PR24 Katarzyna Pawlak, autorka książki.
Chiny są krajem który posiada olbrzymią wielowiekową tradycję, a zarazem jest bardzo nowoczesny. Zmiany w Chinach zachodzą w tak zawrotnym tempie, że odwiedzając po rocznej przerwie to samo miejsce, można go nie poznać.
- Jak wraca się w jakieś miejsce to faktycznie jest tak, że nie widać starych domów, pola, a czasami nawet góry, którą ktoś kawałek po kawałku rozebrał, aby mogło powstać tam centrum handlowe. I to jest właśnie ta niewidzialna ręka rozwoju. Słowa klucze w Chinach to rozwój i naukowość. Chińczycy ten rozwój wielbią i absolutyzują. I to działa. Jednak widać ogromną różnicę pomiędzy całym wybrzeżem, które jest bardzo rozwinięte, a tym co jest na zachodzie i północy kraju – zaznaczyła Katarzyna Pawlak.
REKLAMA
PR24/RB/TK
REKLAMA