Czy umiemy wypoczywać?
Jesteśmy dziś zaangażowani w pracę bardziej niż kiedykolwiek, a gdy przychodzi czas urlopu, wielu z nas nie wie, jak efektywnie go wykorzystać. Tymczasem odreagowanie nierzadko stresującego życia zawodowego jest niezbędne dla zachowania zdrowia psychicznego, dlatego odpoczywać powinniśmy codziennie, a nie tylko od święta.
2013-05-30, 23:31
Posłuchaj
Nie ma idealnej recepty na skuteczny relaks. Każdy musi znaleźć taki sposób na odpoczynek, który będzie odpowiadał jego osobistym upodobaniom i temperamentowi. Jednak niezależnie od tego, czy preferujemy intelektualną rozrywkę czy ćwiczenia fizyczne, do wypoczynku trzeba się wcześniej przygotować.
- Wybicie z rutynowych czynności stanowi dla organizmu ogromny problem. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że największym szokiem, z jakim możemy spotkać się w świecie zewnętrznym, jest przedłużająca się cisza. Podobnie jest w trakcie wypoczynku – tłumaczył Andrzej Tucholski, psycholog pracy.
Udanie się na urlop wiąże się także często z koniecznością odpowiedzi na pytanie, co zrobić ze służbowym laptopem i telefonem komórkowym. Według gościa Polskiego Radia 24, tu także nie ma dobrego rozwiązania.
REKLAMA
- Na pytanie, czy w czasie wypoczynku reagować natychmiast na maile i telefony , nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Z perspektywy czasu wiele decyzji podjętych na urlopie może okazać się nierozsądnych, bo nagłych. Z drugiej strony pewne sprawy nie mogą czekać. Czasami jednak najbardziej rozsądne wydaje się wyłączenie aparatu i poświęcenie wolnego czasu swoim najbliższym - mówił psycholog.
Ważnym aspektem regeneracji jest również odpoczynek podczas pracy. Według Andrzeja Tucholskiego pracodawcy wiedzą, że zapewnienie pracownikom odpowiedniej ilości przerw oddziałuje pozytywnie na ich wydajność.
- Wypoczynek sprzyja lepszemu intelektualnemu funkcjonowaniu. Chwile rozmów przy kawie, na korytarzach są potrzebne, bo wpływają na kreatywność, dobre samopoczucie i lepszą efektywność pracy. Dobrym pomysłem są również pokoje wypoczynku, które nie narzucają ludziom sztywnych godzin odpoczynku.
PR24
REKLAMA
REKLAMA