Młodzi Europejczycy na bezrobociu
Ponad pięć i pół miliona, czyli co czwarty młody Europejczyk nie ma pracy - to wynika z najnowszych danych Eurostatu. Średnia stopa bezrobocia wśród ludzi do 25 roku życia w Europie wzrosła do 23,5 proc., a w strefie euro do 24,4 proc.
2013-06-03, 11:30
Posłuchaj
W najtrudniejszym położeniu są młodzi Hiszpanie; ponad połowa z nich (56,4 proc.) nie ma pracy. Niewiele lepiej jest w Portugalii (42.5 proc.) i we Włoszech (40 proc.). To niepokoi europejskich liderów. „Musimy pilnie znaleźć rozwiązanie problemu bezrobocia i młodych i starszych. Zatrudnienie jest kluczowe dla naszej przyszłości” - mówił podczas spotkania z kanclerz Merkel, prezydent Francji Francois Hollande.
Monika Gładoch, specjalista ds. pracy z stowarzyszenia "Pracodawców RP" w PR24 wyjaśniała, że problem tkwi w polityce socjalnej Europy:
- Unia zdaje sobie sprawę, że koncepcja socjalnej Europy się nie utrzyma. To co się dzieje na rynku pracy w Europie świadczy o tym, że trzeba będzie poluzować pewne wymagania tej Europy społecznej.
W Polsce bezrobocie wśród młodych jest nieco wyższe od unijnej średniej, wynosi 27,6 proc. Sytuacja ta spowodowana jest przede wszystkim kondycją gospodarki:
REKLAMA
- Głównym problemem jest kryzys, jak jest kryzys, to miejsca pracy nie powstają. Nie ma na to wpływu system edukacji, system przygotowania młodzieży do życia. Być może dobrym rozwiązaniem byłaby przedsiębiorczość, czyli samozatrudnienie, ale w Polsce ta kwestia bardzo kuleje.
Odpowiedzią na druzgocące badania Eurostatu jest unijny pakiet rozwiązań i rekomendacji dla unijnych krajów - „Gwarancje dla młodych”. Komisja Europejska chce, by każdy obywatel Unii, który nie skończył jeszcze 25 lat, otrzymał ofertę dobrego zatrudnienia, szkolenia, lub kształcenia w ciągu czterech miesięcy od opuszczenia szkoły, lub utraty pracy. Tak jest na przykład w Austrii, Finlandii i Szwecji, z których - jak podkreśla KE - pozostałe państwa powinny brać przykład.
PK/IAR
REKLAMA