Zakończył się Piknik Naukowy 2013: tłumy na Stadionie Narodowym
Tysiące dzieci i dorosłych przyszły na 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku odbył się on na warszawskim Stadionie Narodowym. To prawdopodobnie największa plenerowa impreza naukowa na świecie.
2013-06-15, 19:58
Posłuchaj
Z Andrzejem Szozdą rozmawiała Dorota Truszczak (Aktualności/Jedynka)
Dodaj do playlisty
Na Pikniku ustawiono prawie dwieście stanowisk, na których pokazywano blisko tysiąc eksperymentów.
>>>Szczegóły znajdziecie na naszej stronie www.pikniknaukowy.pl
Jak własnymi myślami sterować muzyką nadawaną przez domowy odtwarzacz – zastanawiali się w sobotę uczestnicy Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Do eksperymentu potrzebny był specjalny wykrywacz fal mózgowych. Uczestnicy zakładali go na głowę. Ich zadaniem było maksymalne skupienie się na jednej rzeczy. Im większe było skupienie, tym częściej zmieniała się emitowana przez system muzyka. To tak, jakby własnymi myślami dawało się sterować odtwarzaczem MP3. Zastosowań takich systemów jest dużo więcej.
– Tego typu eksperymenty robi się między innymi po to, by dać szanse niepełnosprawnym na komunikowanie się ze światem czy poruszanie się w tym świecie – tłumaczył koordynator projektu, Andrzej Szozda z portalu www.polskieradio.pl. Już wcześniej zbudowano sterowane myślami syntezatory mowy, wózki inwalidzkie czy zabawkowe helikoptery.
Meandry nauki
Goście Pikniku mieli okazję przekonać się, jak ciekawa jest matematyka. Całki, fraktale i wzory matematyczne poznawali malując i wycinając. Uczestniczący w Pikniku matematycy podkreślali, że całki są ważne, bo mają zastosowanie niemal wszędzie, np. w elektronice. Liście paproci i kalafiorów są z kolei podobne do fraktali.
REKLAMA
Ci, którzy przysypiali w szkole na przedmiotach ścisłych, mogli nadrobić zaległości z fizyki czy chemii. Eksperymentowali z lepkością cieczy, a także z ogniwem elektrycznym zrobionym z plasterków cytryny i gwoździa.
Wśród wystawców pojawiły się poszczególne programy Polskiego Radia. Można było spotkać wiele osób znanych z anteny, np. Romana Czejarka, Tomasza Zimocha czy Marka Niedźwieckiego. Byli też korespondenci Polskiego Radia: Maciej Jastrzębski z Moskwy i korespondent naukowy Rafał Motriuk. Maciej Jastrzębski podpisywał swoją książkę o Rosji.
REKLAMA
Galeria: dzień na zdjęciach >>>
IAR /mk
REKLAMA