Wojna o Falklandy
Falklandy to, leżąca niespełna 500 kilometrów od argentyńskich wybrzeży, wyspa wielkości województwa śląskiego. Została odkryta w XVI wieku przez dwóch Brytyjczyków. Później do terytorium zgłaszały swoje roszczenia inne państwa – Francja, Hiszpania oraz Argentyna.
2013-06-28, 20:49
Posłuchaj
Republika Argentyny powstała w 1816 roku, kiedy ogłosiła niepodległość od Hiszpanii. Cztery lata później nowopowstałe państwo zgłosiło swoje roszczenia do Malwin – brytyjskiej kolonii. Krótkie, 10-letnie panowanie Argentyńczyków na wyspie skończyło się zburzeniem miasta Port Louis. W 1833 roku terytorium ponownie znalazło się pod jurysdykcją Wielkiej Brytanii. Południowoamerykańska republika nie zrezygnowała jednak ze swoich aspiracji do rządzenia wyspą.
Przez prawie cały XX wiek kolejne rządy brytyjskie próbowały zrzec się niedochodowego terytorium. Jednak mieszkańcy wyspy chcieli za wszelką cenę zostać pod jurysdykcją Wielkiej Brytanii.
W 1976 roku władzę w Argentynie przejęła dyktatura wojskowa. Brak perspektyw ekonomicznych oraz coraz większe niezadowolenie społeczne zmusiły rządzących do radykalnych działań. Na początku kwietnia 1982 roku argentyńskie wojska wkroczyły na Falklandy.
Argentyńczycy spodziewali się wielkiego, propagandowego zwycięstwa. Jednak Margaret Thatcher, również borykająca się z kryzysem poparcia, podjęła decyzję o odbiciu wyspy. Pomimo upływu już ponad 30 lat od tamtych wydarzeń, konflikt pozostaje nie do końca rozwiązany.
REKLAMA
PR24
REKLAMA