12. Światowe Dni Młodzieży we Francji zaskoczyły nawet sceptyków
- Przed spotkaniem w Paryżu w 1997 roku, pojawiało się wiele głosów przewidujących, że młodzi nie przyjadą, że jest to laicka Francja w której ludzie nie są zainteresowani Kościołem – mówił Jakub Duszak z Krajowego Biuro Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.
2013-07-18, 06:00
Posłuchaj
Organizatorzy spodziewali się około 250 tys. młodych i ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich przyjechało 1 100 tys. ludzi ze 160 krajów świata. Przerosło to wszelkie założenia organizacyjne.
Podczas 12. Światowych Dni Młodzieży w Paryżu, we Francji, które odbyły się w dniach 19-24 sierpnia 1997 roku młodzi spotkali się z papieżem Janem Pawłem II. Hasłem tego zgromadzenia były słowa: "Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie” (J 1, 38-39).
Archiwalne dźwięki z licznych podróży apostolskich Jana Pawła II znajdziesz na moje.polskieradio.pl >>>
Nowa formuła
To były pierwsze ŚDM, które odbywały się najpierw w systemie lokalnym. Oznaczało to, że młodzi spędzili kilka wcześniejszych dni w poszczególnych diecezjach Francji, gdzie poprzez różne spotkania i konferencje przygotowywali się duchowo do spotkania z Ojcem Świętym. Od tej pory stało się to już zwyczajem i taki jest porządek każdych kolejnych spotkań młodzieży.
Przesłanie 12. Światowych Dni Młodzieży
W swoim przemówieniu skierowanym do młodych ludzi zgromadzonych w Paryżu Ojciec Święty powiedział m.in.: “W Kościele nie ma już granic, jesteśmy jednym solidarnym ludem złożonym z wielu społeczności, różniących się kulturą, wrażliwością, sposobem postępowania. [...] Pośród tej różnorodności troszczcie się przede wszystkim o jedność i braterską łączność, dzięki którym możliwy jest harmonijny rozwój indywidualny i wzrost całej wspólnoty”.
"Abyście nie wahali się iść za Chrystusem tam gdzie mieszka, gdzie was poprowadzi” – zwracał się Jan Paweł II do Polaków uczestniczących w Światowym Dniu Młodzieży na Polu Marsowym w Paryżu.
Co pozostało?
Organizacja ŚDM we Francji przełożyła się na ożywienie tamtejszych parafii. Od 1997 roku we francuskim kościele odżyły ruchy charyzmatyczne oraz powstały nowe wspólnoty.
Tak doskonałych relacji z młodzieżą jak Jan Paweł II nie miał wcześniej żaden inny papież. Słowa przez niego głoszone nie były puste. Młodzi ludzie czuli, że Polak sam był żywym słowem i mówił całą swoją postawą. To co mówił i jego postawa stanowiło jedno, nie było w tym, żadnego fałszu, pozy. Dlatego też jego słowa z taką mocą docierały do młodych ludzi.
Więcej materiałów dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II zgromadziliśmy w serwisie specjalnym Beatyfikacja Jana Pawła II.
mk
REKLAMA