"Pasożyty, darmozjady, ścierwa". Sąd: to dopuszczalna opinia

Białostocki sąd uniewinnił funkcjonariusza podlaskiej Straży Granicznej oskarżonego między innymi o nawoływanie do nienawiści wobec czeczeńskich uchodźców.

2013-07-22, 14:26

"Pasożyty, darmozjady, ścierwa". Sąd: to dopuszczalna opinia
. Foto: creationc/sxc.hu/cc

Sprawa dotyczy umieszczania na jednym z łomżyńskich forów internetowych filmów i wpisów obrażających mieszkających w Łomży Czeczenów. Oskarżony, który pracował w strzeżonym ośrodku dla uchodźców, miał to robić przez blisko dwa lata.
Mężczyzna został oskarżony o nawoływanie do nienawiści wobec czeczeńskich uchodźców oraz znieważanie ich na tle rasowym, narodowościowym bądź wyznaniowym. Zdaniem prokuratury wpisy były "obraźliwe" dla narodu czeczeńskiego.
Oskarżony nie przyznał się do zarzutów. Jego adwokat powiedział, że wpisy w internecie, będące przedmiotem sprawy, nie nawoływały do nienawiści na tle narodowościowym czy religijnym, ale ich treści były przejawem wolności słowa.
Jak powiedziała sędzia Alina Krejza-Aleksiejuk z raportu przygotowanego przez biegłą lingwistkę wynika, iż nie wszystkie wpisy nawoływały do nienawiści lub znieważały społeczność czeczeńską. Jako przykład podała użyte w nich słowa: "pasożyty", "darmozjady" czy "ścierwa", które - jak dodała - używane są publicznie, w publikacjach prasowych.
Krejza-Aleksiejuk podkreśliła, że Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał w swoich orzeczeniach, że wolność słowa dotyczy nie tylko wypowiedzi i opinii dobrze przyjmowanych, ale też tych wypowiedzi, które są "szokujące lub przeszkadzają". - W ocenie sądu wypowiedzi oskarżonego, choć w niektórych momentach mają mocny charakter, noszą charakter opinii dopuszczalnych - powiedziała.
W ocenie sądu samo postępowanie jest wystarczającą karą dla oskarżonego.
Wyrok Sądu Rejonowego w Białymstoku jest nieprawomocny.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej