Jest sushi, jest kultura!

2013-07-26, 19:45

Jest sushi, jest kultura!
. Foto: flickr.com/Michael Kappel

W kuchni japońskiej spożywa się olbrzymie ilości ryb i owoców morza. Pozytywnym aspektem kuchni japońskiej jest wygląd potraw, mają nie tylko smakować, ale również cieszyć wzrok. Każda japońska potrawa podawana jest w specjalny wyselekcjonowany sposób. Obecnie najpopularniejszym mięsem oprócz ryb, jest wołowina. Europejscy dietetycy potwierdzili teorię, iż kuchnia japońska jest bardzo zdrowa i bogata w wartości odżywcze. Jest idealną propozycją dla osób dbających o zdrowy tryb życia. Kuchnia japońska znana jest na całym świecie, dzięki potrawie będącej wizytówką Japonii, czyli sushi.

Posłuchaj

26.07 Grzegorz Maj o kuchni japońskiej
+
Dodaj do playlisty

- Sushi wędrując z kontynentu na kontynent dostosowało się do kubków smakowych danej nacji. Polskie sushi jest wskutek tego nieco słodkawe, podczas gdy japońskie sushi wydaje się być mocno przesolone. Wynika to z tego, że Japończycy używają w kuchni ogromne ilości soli – przypomniał w PR24 Grzegorz Maj, znawca i entuzjasta kultury japońskiej.

Kuchnia japońska to nie tylko jedzenie sensu stricte. To cała kultura i filozofia. Liczą się tu doznania estetyczne, sposób podania potraw odzwierciedla podstawowe cechy japońskie takie jak prostota i minimalizm. Do filarów kuchni japońskiej zdecydowanie zalicza się ryż. Drugim sztandarowym produktem jest soja, z której sporządza się rozmaite potrawy i półprodukty:

- Z soi otrzymujemy przede wszystkim tofu czyli twaróg sojowy, jest również mleko sojowe, oraz soja fermentowana przy pomocy grzyba kropidlaka. Dużą popularnością cieszą się również makarony, spośród których wyróżniłbym makaron gryczany soba oraz makaron pszenny udon. Najbliższy naszym podniebieniom jest jednak makaron ramen, który podawany jest z bulionem i kawałkiem mięsa, zupełnie jak nasz rosół – wyliczał Grzegorz Maj.

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej