XIII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński rusza w sobotę

Rajd wyruszy spod Pomnika Katyńskiego przy Placu Zamkowym w Warszawie. Weźmie w nim udział 83 motocyklistów z Polski i z zagranicy.

2013-08-22, 11:27

XIII Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński rusza w sobotę
. Foto: sxc.hu/cc

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczny rajd będzie wyjątkowy. - Trasa prowadzi nie tylko przez tereny Kresów Rzeczypospolitej, ale i śladami oręża Jana III Sobieskiego, aby uczcić 330. rocznicę polskiego zwycięstwa pod Wiedniem - powiedziała Anna Ostrowska ze Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
W tym roku rajd potrwa trzy tygodnie, trasa będzie liczyła ponad 7,5 tys. km i poprowadzi przez Polskę, Litwę, Białoruś, Rosję, Ukrainę, a także Słowację, Węgry, Austrię i Czechy. Zakończy się 15 września w miejscu startu, czyli przy Pomniku Katyńskim.
W tym roku, w ramach XIII Rajdu, zorganizowane będą aż trzy motocyklowe rajdy: Rajd Wiedeński, Rajd Ponary oraz Rajd Huta Pieniacka.

HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>
Rajd Wiedeński wyruszy z Warszawy 8 września. Jego trasa wiedzie na południe Europy. Na pole bitwy polsko-tureckiej, w której wojska króla Jana III Sobieskiego pokonały Turków, motocykliści dotrą 12 września, w dniu 330. rocznicy bitwy. Motocykliści przejadą wówczas historyczną trasą przemarszu wojsk Sobieskiego (Wiedeń-Tulln-Brno-Ołomuniec).

Kolejny rajd - Ponary ma na celu uczczenie pamięci blisko 25 tys. osób - polskiej inteligencji, młodzieży, harcerzy, którzy podczas II wojny światowej zginęli z rąk Niemców przy współpracy z litewskimi ochotnikami.
Po raz czwarty motocykliści pojadą też do Huty Pieniackiej na Ukrainie - wioski, w której polska ludność cywilna w 1944 roku została wymordowana przez 4. Pułk Policji SS składający się z ukraińskich ochotników do SS-Galizien przy udziale UPA i Ukraińców z sąsiednich wiosek.
Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński ma na celu organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych, ale także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie (na terenie byłych republik ZSRR). Środki na ten cel zbierane są podczas zlotów motocyklowych im. Księdza Zdzisława Peszkowskiego, a także od darczyńców z całej Polski.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej