Polska archeologia ma się całkiem dobrze

Tak oceniają sami archeolodzy. W Warszawie rozpoczął się Pierwszy Kongres Archeologii Polskiej.

2013-09-19, 17:10

Polska archeologia ma się całkiem dobrze
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: sxc.hu/cc.

Posłuchaj

Egiptolog, profesor Karol Myśliwiec podkreśla, że polscy archeolodzy są wciąż niezwykle cenieni na świecie.(IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podczas kongresu naukowcy będą przedstawiać swoje wyniki badań, rozmawiać o nowinkach technicznych oraz o problemach nurtujących polską archeologię.

Egiptolog, profesor Karol Myśliwiec podkreśla, w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że polscy archeolodzy są wciąż niezwykle cenieni na świecie - "jesteśmy wręcz potęgą archeologiczną"- podkreśla. Zdaniem naukowca obecnie większość misji archeologicznych na świecie w sowich składach ma Polaków, którzy są bardzo dobrze wykwalifikowanymi specjalistami.

Polscy archeolodzy pracujący w Egipcie mogą też pochwalić poważnymi osiągnięciami podkreśla profesor Myśliwiec. W tym roku badawczym, polscy eksperci dokonali sensacyjnego odkrycia przy najstarszej piramidzie świata w piramidzie Dżesera w Sakkarze. Odnaleźli tam, wyjaśnia profesor, kilka pięter grobowców wykutych w skale, tak zwanej suchej fosy obiegającej całą piramidę Dżesera. Zdaniem naukowca, po dokładnym zbadaniu znaleziska może to być nowa karta w historii architektury grobowej okresu Starego Państwa czyli 3. tysiąclecia przed naszą erą.

Tymczasem w Polsce archeologia zdecydowanie zmienia swój charakter. Jak wyjaśnia profesor Zbigniew Kobyliński, prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, kiedyś archeolodzy dotowani przez państwo wybierali stanowiska, które chcieli badać, obecnie w sporej części są uzależnieni od zleceń inwestorów i samorządów. Kiedyś prowadzono w Polsce około 300 wykopalisk obecnie ponad tysiąc ale wynika to - tłumaczy naukowiec - z ustawowego obowiązku przeprowadzenia prac archeologicznych przed zbudowaniem drogi, osiedla czy galerii handlowej.

REKLAMA

Niestety archeolodzy często swoją pracę kończą na wykopaliskach i wydobyciu zabytków. Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Warszawie doktor Wojciech Brzeziński tłumaczy, że brakuje opracowań i publikacji podsumowujących wyniki prace archeologów.

Archeolodzy podkreślają, że największym problemem dla prowadzenia badań ściśle naukowych jest brak pieniędzy, a z racji tego, że budżety uczelni są coraz niższe, trudniej jest prowadzić niezależne badanie nie wiążące się z projektami komercyjnymi.

Zobacz serwis - Nauka>>>

mc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej