"Warszawska Jesień" z muzyką Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego

Dyrektor festiwalu Tadeusz Wielecki poinformował, że odbędzie się 17 koncertów, w trakcie których publiczność usłyszy 20 prawykonań i 30 pierwszych wykonań w Polsce.

2013-09-10, 15:22

"Warszawska Jesień" z muzyką Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego

Wielecki przypomniał, że w tym roku przypadają 100. urodziny Witolda Lutosławskiego oraz 80. Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.
22 września w Filharmonii Narodowej w Warszawie wybitny polski pianista Krystian Zimerman wykona muzykę Lutosławskiego. Organizatorzy "Warszawskiej Jesieni" chcą w pewien sposób powtórzyć wieczór, który na "Warszawskiej Jesieni" odbył się przed 25 laty. Wówczas Krystian Zimerman i Witold Lutosławski, z orkiestrą Filharmonii Narodowej, wykonali po raz pierwszy w Polsce Koncert fortepianowy.
Podczas tegorocznego festiwalu Krystian Zimerman wystąpi ponownie, przedstawiając Koncert fortepianowy Lutosławskiego w nowej interpretacji. Tak jak przed laty, w drugiej części zabrzmi III Symfonia. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<
W trakcie "Warszawskiej Jesieni" odbędzie się też koncert, podczas którego zabrzmią wszystkie trzy Kwartety smyczkowe Henryka Mikołaja Góreckiego. Ten maraton przedstawi Kwartet Śląski.
Publiczność usłyszy też "Pasję wg Św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej oraz Warszawskiego Chóru Chłopięcego. Solistami będą Christiane Libor, Stephan Klemm, Jarosław Bręk i Daniel Olbrychski. Całość poprowadzi Antoni Wit.
Odbędzie się także polska premiera najnowszej kompozycji Pawła Mykietyna "Wax Music". Utwór powstał na zamówienie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA); został skomponowany z myślą o pierwszym w historii nośniku dźwięku, jakim był wynaleziony pod koniec XIX wieku wałek woskowy do fonografu Thomasa Edisona.
Jako spektakularne wydarzenie festiwalu zapowiadane jest także wykonanie multimedialnej opery "A Laugh to Cry" Miguela Azguime'a. Opera jest rozpisana na dwa soprany, bas, dwoje narratorów oraz zespół instrumentalny i rozbudowaną wideoscenografię. Libretto napisał kompozytor. On też występuje, obok m.in. Frances M. Lyncha i Nicholasa Isherwooda.
Kontynuowana będzie w tym roku także "Mała Warszawska Jesień" - festiwal muzyki współczesnej dla najmłodszych. Wśród wydarzeń znajdą się: opera kameralna "O szewczyku i fałszywym królu" Tadeusza Wierzbickiego i Tadeusza Wieleckiego. W programie znalazły się też wydarzenia w Łazienkach Królewskich. Na placu zabaw - koncert perkusyjny w wykonaniu Hob-beats Percussion Group, a we wnętrzu świątyni Sybilli - interaktywna instalacja Lidii Zielińskiej.

pp/PAP
Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej