Sejm Czteroletni zwany Wielkim
Sejm Czteroletni dawał nadzieję na zmiany w Rzeczypospolitej. Miał przywrócić suwerenność i przyspieszyć reformy gospodarcze kraju. Posłowie rozpoczęli obrady 6 października 1788 roku.
2024-10-06, 05:42
Sejm Czteroletni został zwołany za zgodą carycy Katarzyny II. Obradował do maja 1792 roku. Głównym dziełem Sejmu Wielkiego było uchwalenie w dniu 3 maja 1791 nowej Konstytucji ustrojowej. Konstytucja majowa wprowadzała podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, zwiększyła uprawnienia mieszczan, zapowiadała poprawę sytuacji chłopów. Posłowie przyjęli zapisy o likwidacji konfederacji i zasady liberum veto w Sejmie.
Posłuchaj
Początek obrad Sejmu Czteroletniego. Przywrócenie roli hetmanów. Utworzenie Deputacji do poprawy formy rządów - aud. Andrzeja Sowy z cyklu "Historia Polski" z udziałem prof. Jacka Staszewskiego. (PR, 4.12.2003) 5:04
Dodaj do playlisty
O kulisach zwołania Sejmu Czteroletniego, przebiegu obrad i podjętych przez posłów decyzjach mówił w audycjach z cyklu "Historia Polski", nadawanych w grudniu 2003 roku prof. Jacek Staszewski.
- Caryca Katarzyna nie zgodziła się na to, by sejm był skonfederowany – komentował historyk. – A więc zbierający się jesienią 1788 roku Sejm otwierany był pod niezbyt jasnymi auspicjami i nie wiadomo było, co przyniosą najbliższe tygodnie obrad. Przyniosły rzecz, która stała się przełomową dla obrad Sejmu i dla dziejów Rzeczypospolitej.
REKLAMA
Posłuchaj
Kulisy zwołania Sejmu Czteroletniego. Rokowania z carycą Katarzyną i władzami Prus. Wojna Rosji z Turcją - aud. Andrzeja Sowy z cyklu "Historia Polski" z udziałem prof. Jacka Staszewskiego. (PR, 3.12.2003) 5:43
Dodaj do playlisty
Posłuchaj
Atmosfera Sejmu Czteroletniego, propaganda obozu reform. Kulisy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku - aud. Andrzeja Sowy z cyklu "Historia Polski" z udziałem prof. Jacka Staszewskiego. (PR, 10.12.2003) 5:57
Dodaj do playlisty
Jakie były relacje Rzeczypospolitej z Rosją i Prusami? Czego dotyczyły pierwsze akty prawne podjęte przez Sejm Czteroletni? Co przyniosła Konstytucja 3 maja? Posłuchaj komentarza historyka, prof. Jacka Staszewskiego.
Kliknij w obrazek i dowiedz się więcej o Konstytucji 3 maja:
REKLAMA
bs/im
REKLAMA