Senat przyjął program Mieszkanie dla Młodych bez rynku wtórnego
Senat nie wniósł poprawek do ustawy Mieszkanie dla Młodych. Zakłada ona pomoc państwa młodym osobom w zakupie pierwszego mieszkania lub domu z rynku pierwotnego.
2013-10-17, 13:22
Posłuchaj
Za takim rozwiązaniem opowiedziało się w czwartek 52 senatorów, dziesięciu było przeciw, a 26 wstrzymało się od głosu.
Tylko rynek pierwotny
Celem programu Mieszkanie dla Młodych jest wsparcie osób do 35. roku życia w zakupie pierwszego nowego mieszkania. O dopłatę będą mogły ubiegać się też osoby, które kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.
Trzecie dziecko to dodatkowe 5 proc.
Zgodnie z ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko - można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw.
Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje to MdM. Dofinansowanie państwa dotyczyłoby 50 m kw. lokalu.
VAT za materiały budowlane
Wsparcie państwa dla osób budujących dom systemem gospodarczym miałoby polegać natomiast na możliwości odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy. Zgodnie z ustawą, przyszłoroczne wydatki na wyroby budowlane ponoszone przez pozostałe osoby nie będą już podlegały częściowemu zwrotowi podatku VAT.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
REKLAMA
abo
Polecane
REKLAMA