Szczyt klimatyczny w Warszawie: 7 polskich grzechów

Za mało energii odnawialnej, za dużo tradycyjnej, opartej o węgiel - tak oceniają eksperci polską politykę klimatyczną, wypominający rządowi błędy w prowadzeniu polityki klimatycznej.

2013-11-11, 08:10

Szczyt klimatyczny w Warszawie: 7 polskich grzechów
. Foto: Glowimages.com

- Nie widzimy, że efektywność  energetyczna to  ogromna szansa nie tylko na obniżenie zużycia zasobów i energii, ale także na wykreowanie bardzo nowoczesnego rynku, jakim jest rynek nowoczesnych technologii i zarządzania energią – wyjaśnia dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz ekorozwoju. Już dziś  branża IT w Polsce odpowiada za 7 proc. PKB, ale wynik ten może być znacznie lepszy.
Alternatywą dla wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o paliwa kopalne (w Polsce  ponad 90 proc. energetyki zależy od  węgla), jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

- Odnawialna energetyka dawałaby szansę indywidualnym obywatelom, by sami dla siebie produkowali energię, a nadwyżki sprzedawali i odnosili z tego korzyści. Tak jak to się dzieje w Niemczech – mówi dr Andrzej Kassenberg,  Podkreśla też, ze polityka klimatyczna to nie tylko problemy dotyczące emisji CO2. - To jest ogromny przyszłościowy rynek – mówi.
Polscy politycy nie widzą, zdaniem eksperta, ogromnej szansy jaka stoi przed Polską w wykorzystywaniu i budowaniu alternatywnych źródeł energii. -  I tak musimy wydać pieniądze na modernizację energetyki, bo mamy bardzo niską efektywność produkcji energii elektrycznej oraz produkcji ciepła – dodaje Andrzej Kassenberg.

Jego zdaniem odnawialna i rozproszona energetyka przysporzy wiele nowych miejsc pracy  i sprawi, ze społeczeństwo będzie zdrowsze.   – A co najważniejsze można ją realizować w każdej gminie i powiecie – dodaje. Zwraca uwagę, że część  instytucji finansowych dostrzega już możliwości, jakie płyną z inwestowania branżę energii odnawialnej.
W poniedziałek, 11 listopada w Warszawie rozpocznie się COP19 – światowa konferencja klimatyczna prowadzona w ramach ONZ. Konferencja w Warszawie służy przygotowaniu nowego globalnego porozumienia o zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, które ma być podpisane w 2015 roku w Paryżu.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej