Badania: 30 procent polskich kobiet pije alkohol w ciąży
Policzą dzieci z syndromem alkoholowego zespołu płodowego. Zrobią to po raz pierwszy w Polsce specjaliści z Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FAS, działającym przy szpitalu św. Ludwika w Krakowie.
2013-11-19, 11:14
Posłuchaj
Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych(PARPA) wynika, że ok. 30 procent polskich kobiet pije alkohol w czasie ciąży. Natomiast czasem każda ilość alkoholu spożyta w pierwszym trymestrze ciąży może zaszkodzić dziecku. - Badania prowadzone przez specjalistów pozwolą ustalić ile dzieci cierpi na FAS - mówi Stanisław Stępniewski - dyrektor szpitala św. Ludwika w Krakowie.
- To są losowo wybrane szkoły i losowo wybrane klasy. Projekt dotyczy dzieci od 7 do 9 roku życia. To są dzieci uznawane za zdrowe. Z tej grupy będziemy wybierać te dzieci, które potencjalnie mogą mieć objawy chorobowe FAS - powiedział Stępniewski.
Partnerami projektu finansowanego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych są, oprócz Szpitala Uniwersyteckiego, również Instytut Biocybernetyki z Wrocławia i Politechnika Gliwicka.
Pierwszy tego typu ośrodek w Polsce
FAS - to skrót od angielskiej nazwy alkoholowego zespołu płodowego. Termin ten użyty został po raz pierwszy w roku 1973 przez amerykańskich naukowców. Nazwą tą określono zespół nieprawidłowości stwierdzanych u dzieci matek nadużywających alkohol. Tak naprawdę zagrożeniem prawidłowego rozwoju dziecka może być każda porcja wypitego alkoholu.
W czerwcu tego roku w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie powstało Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FAS, pierwszy tego typu ośrodek w Polsce.
REKLAMA
Zobacz galerię Dzień na Zdjęciach>>>
IAR,Radio Kraków,kh
REKLAMA