Obraz Henryka Siemiradzkiego sprzedany za ponad milion funtów
Jeden z najbardziej znanych obrazów Henryka Siemiradzkiego "Żebrzący rozbitek" został wystawiony na aukcję w domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Nabywca zapłacił za dzieło 1.082.500 funtów (1.294.399 euro).
2013-11-26, 06:45
W 2000 roku obraz "Żebrzący rozbitek" został sprzedany na aukcji Sotheby's w Nowym Jorku. Media informowały wówczas, że nabywcą był polski milioner Ryszard Krauze, który następnie odsprzedał pracę właścicielce domu aukcyjnego Polswiss Art Iwonie Buchner. Ta z kolei przekazała obraz Sotheby's, po uprzednim uzyskaniu zgody Ministerstwa Kultury na wywóz.
- Siemiradzki to jeden z najbardziej znanych przedstawicieli neoklasycyzmu. To malarz o bardzo indywidualnym stylu i warsztacie dopracowanym w najdrobniejszym szczególe. Jeśli artysta się wyróżnia stylem i oryginalnym podejściem do tematu, to z punktu widzenia sprzedaży jest to dużym atutem - powiedziała Frances Asquith z Sotheby's.
Wcześniej szacowano, że obraz sprzeda się za milion do 1,3 mln funtów.
"Żebrzący rozbitek"
Obraz "Żebrzący rozbitek" (208 cm na 293,5 cm) przedstawia żebraka-rozbitka obserwującego damę schodzącą po schodach do barki. Przepych kobiecego stroju i elegancja barki godnej Kleopatry kontrastują z biedą żebraka, a sam obraz przywołuje na myśl znaną prawdę o fortunie, która się kołem toczy. Uwagę zwraca kolor, światło, dbałość o szczegół, a także to, że głowy trzech głównych postaci: żebraka, kobiety i mężczyzny pomagającego jej w zejściu ze schodów tworzą trójkąt.
Praca była wystawiana na wystawie sztuki w Paryżu w 1878 roku wraz z dwoma innymi dziełami Siemiradzkiego: "Pochodniami Nerona" (obecnie w Galerii Narodowej w Sukiennicach w Krakowie) i obrazem "La coupe ou la femme" (Kielich lub kobieta), którego los jest nieznany (w 2005 roku w Nowym Jorku sprzedano studium do tego obrazu za 1,4 mln dolarów). Za te trzy prace artysta został nagrodzony honorowym medalem i wyróżniony Legią Honorową.
Henryk Siemiradzki
Henryk Siemiradzki urodził się w polskiej rodzinie szlacheckiej we wsi Białogród, w pobliżu Charkowa na Ukrainie. Jego ojciec był oficerem w armii carskiej. W latach 1864-70 studiował malarstwo w Sankt Petersburgu, a w 1872 roku założył pracownię w Rzymie. Był członkiem Rosyjskiej Imperialnej Akademii Sztuki i wśród swoich patronów miał członków rosyjskiej carskiej rodziny.
Wsławił się przedstawianiem scen ze świata antycznego i Nowego Testamentu. Oprócz Paryża wystawiał w Rzymie, Monachium, Wiedniu i Sankt Petersburgu. Zaprojektował m. in. kurtynę Teatru im. Słowackiego w Krakowie i freski do katedry Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, które nie zachowały się.
Pochowany jest na cmentarzu na Skałce w Krakowie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
REKLAMA