Szlakiem sowieckich obozów pracy przymusowej
W syberyjskim GUŁAGU w rejonie "Martwej drogi" powstanie wirtualne muzeum. Będzie je można zwiedzić dzięki technice google street view i ekspedycji w to miejsce grupy czeskich badaczy.
2013-11-27, 14:29
Z ich podróży po obozach powstało około 180 tysięcy zdjęć, które po obróbce tworzą panoramiczny obraz tamtych miejsc - wyjaśnia autor fotografii Pavel Blaźek.
- Zbadaliśmy i wybraliśmy najlepsze miejsca, z których można było zrobić zdjęcia konkretnych szczegółów - tłumaczy fotograf. Następnie szedł i robił kolejne zdjęcia, tak by osoba odwiedzająca stronę internetową mogła odnieść wrażenie, że wchodzi do baraku i przechodzi z jednego pomieszczenia do drugiego, jakby była na prawdziwym spacerze. Może też znaleźć ujęcie ukazujące widok baraku z pryczy więźnia czy widok z wieży strażniczej - opowiada Blaźek.
REKLAMA
Odwiedzone obozy były bazą dla więźniów którzy od 1947 do 1953 roku budowali linię kolejową w północnej Syberii. Jeden z autorów tej niezwykłej podróży Stepan Cernousek z Czeskiego Instytutu Badania Reżimów Totalitarnych wyjaśnia, że te zdjęcia pozwolą choć po części zrozumieć grozę sowieckich obozów pracy.
- Choć niektóre obozy są już w bardzo złym stanie to obecność w tych miejscach jest ogromnym przeżyciem - podkreśla Cernousek. Te zdjęcia umożliwiają odbycie wirtualnego spaceru po barakach, zobaczenia pryczy, pozostawionych przedmiotów, karceru, drutów kolczastych, to wszystko, zapewnia Stepan Cernousek, jest niezwykle emocjonującym doświadczeniem.
Pasjonaci historii mogą spotkać się z uczestnikami ekspedycji.
REKLAMA
Spotkanie odbędzie się w czwartek - 28 listopada 2013 r. w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” przy ul. Marszałkowskiej 21/25, początek godz. 17:00.
IAR/iz
REKLAMA