Staże na celowniku Brukseli
Parzenie kawy, segregowanie dokumentów czy praca w recepcji – tak wygląda większość staży w Polsce. Studenci zamiast zdobywać potrzebną wiedzę, zastępują nisko wykwalifikowanych pracowników. Komisja Europejska proponuje rozwiązania, które ukrócą ten proceder.
2013-12-09, 16:16
Posłuchaj
Stażyści często wykorzystywani są po prostu jako tania siła robocza. Takie zachowania są niedopuszczalne. Komisja Europejska postuluje wprowadzenie zmian, które poprawią jakość staży.
- Badania pokazują, że jedynie co czwarty stażysta ma możliwość bezpłatnego przedłużenia stażu, a co trzeci znajdzie zatrudnienie w danej instytucji – to nie jest zbyt wiele. Dlatego byłoby dobrze, gdyby wprowadzono standardy odnośnie staży. Dzięki temu stażyści będą czuli się komfortowo, a dodatkowo będą mieli możliwość zarobkowania – ocenił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gniatkowski, zastępca dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Kryzys gospodarczy wpłynął nie tylko na rynek staży, ale także na cały rynek pracy. Problem bezrobocia wśród młodych ludzi nadal istnieje.
- Problem jest poważny. W Polsce ponad 26 procent młodych ludzi nie ma ani pracy, ani nie odbywa żadnych szkoleń. W innych krajach jest jeszcze gorzej – na południu Europy odsetek takich osób wynosi ponad 50 procent – dodał Gość PR24.
Wprowadzenie staży mogłoby poprawić sytuację zarówno na rynku staży, jak i całym rynku pracy.
Zapraszamy do odsłuchania audycji!
PR24/Mateusz Patoła