Prof. Pieniążek zapewnił nam jabłka przez cały rok
27 grudnia br. przypada 100. rocznica urodzin prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka.
2013-12-10, 13:29
Posłuchaj
W swojej pracy naukowej Profesor zajmował się przede wszystkim pomologią dziedziną wiedzy poświęconą budowie, funkcjonowaniu i właściwościach użytkowych różnych odmian drzew i krzewów owocowych. Wprowadził do polskich sadów m.in. odmiany jabłek McIntosh, Idared, Cortland, Lobo.
Z tej okazji odbywa się konferencja, zorganizowana przez Instytut Ogrodnictwa pod honorowym patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Uroczystościom towarzyszy hasło: „Prof. Szczepan Pieniążek ‒ twórca nowoczesnego polskiego sadownictwa”.
- Staramy się uczcić osobę, która założyła nasze sady w Polsce, która spowodowała, że jabłka są dostępne przez cały rok. Na Zamku Królewskim w Warszawie obchodzimy 100-lecie urodzin profesora na uroczystej sesji pod honorowym patronatem ministra rolnictwa Stanisława Kalemby, prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera oraz marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika – mówi dr Barbara Michalczuk z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Wiedza praktyczna i dostępna
10 grudnia w Skierniewicach odbywa się sesja wdrożeniowa. Prof. Pieniążek twierdził, że to co tworzą instytuty - czyli naukę i osiągnięcia - ma być wdrażane. Ma to służyć rolnikom, producentom. Każdy, kto jest zainteresowany nowoczesnym sadownictwem, może się w Skierniewicach pojawić.
REKLAMA
- Sesja wdrożeniowa jest sesją otwartą, zapraszamy doradców, producentów do kinoteatru Polonez. Najmocniejszym punktem spotkania jest temat zintegrowanej ochrony roślin, ponieważ od roku 2014 wchodzi cały nowy program ‒ dodaje dr Barbara Michalczuk.
McIntosh, Idared, Cortland, Lobo
Prekursorem tej innowacyjności i nowoczesności w sadach był właśnie prof. Pieniążek. ‒ Profesor marzył o nowoczesnych sadach, które dają jabłka, które są dostępne cały rok i z których można robić soki. Profesor był popularyzatorem uprawy odmian jabłoni, takich jak McIntosh, Idared, Cortland, Lobo itd. To jabłka, które dzisiaj znamy. Instytut tworzy dalej nowe odmiany ‒ przypomina dr Barbara Michalczuk.
Łączył Wschód z Zachodem
Profesor jest twórcą otwarcia nauki polskiej na świat. Kiedyś była „żelazna kurtyna”, to on spowodował, że prawie 1500 naukowców mogło wyjechać do USA. Rozpoczął kształcenie całej rzeszy doskonałych naukowców, którzy dzisiaj kontynuują jego dzieło.
Prof. Pieniążek był założycielem i długoletnim dyrektorem Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, był też członkiem wielu polskich i zagranicznych instytucji naukowych, doktorem honoris causa Akademii Rolniczej w Krakowie, Poznaniu i Szczecinie, warszawskiej SGGW oraz Uniwersytetu w Bonn. Zmarł w lipcu 2008 roku w wieku 95 lat.
REKLAMA
Opr.MB
REKLAMA