X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak mikroplastik zabija nasze komórki

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 09:57
Znajdziemy go w wodzie, powietrzu i ziemi. Zjadamy go z rybami, owocami morza, solą morską, a nawet piwem czy miodem. Jak na nas wpływa?
Audio
  • Jak na nasz organizm może wpływać mikroplastik? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/lucio pepi

Holenderscy naukowcy z University Medical Center w Holandii przeprowadzili badania, z których wynika, że nasze komórki, narażone na kontakt z mikroplastikiem doświadczają śmierci komórkowej trzy razy szybciej niż przy zetknięciu z innymi ciałami obcymi. Swoje odkrycia uczeni przedstawili w Amsterdamie podczas Plastic Health Summit. 

- Oznacza to, prawdopodobnie, że system immunologiczny odpowiada gwałtownie, a następnie komórki szybciej obumierają - tłumaczy doktor Beata Krasnodębska-Ostręga z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, od lat zajmująca się analityką środowiska. - Przy tym kontakcie stopień regeneracji komórek znacznie spada - dodaje. 

- Komórki trzy razy szybciej ulegają degradacji - wyjaśnia Weronika Michalak z HealPolska. Są one nieodwracalnie uszkadzane. System odpornościowy znacznie słabnie, co sprawia, że łatwiej zapadamy na różne schorzenia - dodaje. 

Mikroplastik może dostać się do naszego organizmu drogą wziewną - do płuc i dalej do krwi, a także drogą pokarmową. Jak to wpływa na nasze ciało? Więcej na ten temat w materiale Martyny Ogonek

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 6.16

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy weganizm uratuje planetę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 10:39
Kanada, Nowa Zelandia, Holandia i Australia zawarły Vegan World Alliance. Będą promować weganizm na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pijesz herbatę ekspresową? Uważaj na plastikowe torebki

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 10:04
Kanadyjscy naukowcy odkryli, że jedna torebka herbaty zaparzona w temperaturze 95°C może wydzielić około 11 miliardów mikrocząsteczek plastiku.
rozwiń zwiń