"Wątki przefiltrowane przez współczesną wrażliwość". Miłkowski o "Dekalogu" w Teatrze Narodowym

- Trudno to było przenieść na scenę, wieszczono temu przedstawieniu katastrofę, zresztą podobnie jak Kieślowskiemu wieszczono katastrofę filmu, który stał się jego znakiem firmowym na świecie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Miłkowski (pismo teatralne "Yorick"), który z Wiesławem Kowalskim (portal "Teatr dla wszystkich") omawiał premiery teatralne.

2022-11-29, 13:15

"Wątki przefiltrowane przez współczesną wrażliwość". Miłkowski o "Dekalogu" w Teatrze Narodowym
Adam Szczyszczaj, Małgorzata Kożuchowska, Paweł Brzeszcz, Mateusz Kmiecik w DEKALOGU Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza w reż. Wojciecha Farugi. Foto: Natalia Kabanow / Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

"Dekalog" - ikoniczne dzieło polskiego filmu - został po trzydziestu pięciu latach od powstania ponownie przemyślany i przeniesiony na scenę Teatru Narodowego w adaptacji Davita Gabuni i reżyserii Wojciecha Farugi.

Tomasz Miłkowski zwracał uwagę na specyfikę spektaklu, który odwołuje się do cyklu dziesięciu filmów Krzysztofa Kieślowskiego. - Zmieścić 350 stron scenariusza w spektaklu, który nie przekracza trzech godzin, byłoby niepodobieństwem, więc mamy tylko wyimki koncentrujące się wokół dwóch wątków: dylematu wyboru, jakiego człowiek dokonuje w ciągu całego życia oraz sprzeczności pomiędzy śmiercią a miłością, tym, co człowieka napędza i wycofuje. Tu widzę dokonanie Pawła Brzeszcza, który gra w spektaklu mordercę, ale i chłopaka zafascynowanego kobietą, którą widzi przez lunetę w pokoju naprzeciwko. To wątki wyjęte z dekalogu, ale przefiltrowane przez współczesną wrażliwość z zastosowaniem środków i poetyki teatralnej - mówił gość audycji.

Wiesław Kowalski opowiadał m.in. o spektaklu Katarzyna Knychalskiej "Papusza znaczy lalka" w reżyserii Jacka Głomba w teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. - Knychalska czerpie z biografii Papuszy, która przez 30 lat była związana z Gorzowem Wlkp. Ale te fakty z biografii, muzyka i dokumenty pełnią tu wieloraką funkcję, spektakl jest bardzo pięknie zakomponowany, stawia historię poetki w wielu kontekstach.

Posłuchaj

Tomasz Miłkowski i Wiesław Kowalski o premierach teatralnych (Polskie Radio 24 / Rząd 2, miejsce 4) 24:05
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rząd 2, miejsce 4

Prowadził: Konrad Szczebiot 

Goście: Tomasz Miłkowski i Wiesław Kowalski

Data emisji: 28.11.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 23.35

PR24/ka/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej