Delegalizacja AfD? Kłopoty niemieckiej demokracji
Za Odrą przybywa głosów domagających się delegalizacji partii Alternatywa dla Niemiec. Dyskusję na ten temat ożywiły informacje o tajnym spotkaniu w Poczdamie, gdzie politycy AfD mieli omawiać plany wydalenia milionów ludzi z Niemiec. Oni sami twierdzą, że stali się ofiarami kolejnej "medialnej nagonki". W audycji "Geopolis" rozmawiali Antoni Opaliński i Olga Doleśniak-Harczuk.
2024-01-13, 17:15
Do spotkania doszło w listopadzie zeszłego roku w jednym z poczdamskich hoteli. Uczestniczyli w nim politycy ze ścisłej czołówki AfD, a także osoby kojarzone ze środowiskiem neonazistowskim, które znalazły się na celowniku kontrwywiadu. Według mediów dyskutowano o sposobach wydalenia z kraju milionów migrantów.
Irytację wzbudziła wiadomość, że nakazom deportacji mieliby podlegać także obcokrajowcy, którzy posiadają już niemieckie obywatelstwo. Liderka AfD Alice Weidel zaznaczyła, że obecnie każda partia w RFN zastanawia się nad zaostrzeniem prawa azylowego, a pozostałe informacje są "częścią wymierzonego w nią spisku". - Szeregi AfD zasila wielu imigrantów z niemieckim paszportem - odparła.
Posłuchaj
Większość Niemców uważa, że populistyczna partia AfD wygra co najmniej jedne z trzech tegorocznych wyborów landowych - wynika z sondażu instytutu YouGov. We wrześniu do urn ruszą mieszkańcy Saksonii, Turyngii i Brandenburgii, gdzie Alternatywa dla Niemiec cieszy się rosnącym poparciem.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Geopolis
Prowadzący: Antoni Opaliński, Olga Doleśniak-Harczuk
Data emisji: 13.01.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 15.33
PR24/ka
Polecane
REKLAMA