Dzień Bociana Białego. "Zmniejsza się populacja tych ptaków, co roku do Polski wraca ich coraz mniej"
- Główną przyczyną spadku liczebności bocianów w Polsce jest zanik siedlisk, w których występują - przede wszystkim podmokłych łąk w dolinach rzecznych, pastwisk, na których te zwierzęta zdobywają pokarm - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kamont ze stowarzyszenia Jestem na pTAK.
2024-05-31, 21:12
Bocian biały to symbol szczęścia, płodności oraz mądrości. Od stuleci zagrody gospodarzy, posiadające na swoich dachach gniazda bocianów, wzbudzały u sąsiadów zazdrość i były wyznacznikiem szczęścia jakie spotykało zamieszkujących je ludzi.
Od 2003 r. 31 maja w Polsce i na świecie obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura. Jaka jest populacja tego ptaka i czy Polska nadal jest jego głównym domem? Gdzie są ich ulubione tereny lęgowe i jakie czyhają na bociana zagrożenia?
W Polskim Radiu 24 mówił o tym Piotr Kamont ze stowarzyszenia Jestem na pTAK. Gość audycji wyjaśnił, że ustanowienie Dnia Bociana Białego miało raczej uhonorować tego - jakże ważnego dla Polaków - ptaka. Odbywające się do 10 lat liczenie bocianów w 2004 roku pokazało, że ich populacja jest ogromna, a Polska jest prawdziwym królestwem bocianów.
Niestety już liczenie w 2014 roku wzbudziło alarm - okazało się, że populacja bociana białego zmalała o 20 proc. Przyczyn tej sytuacji - jak zawsze zresztą - jest wiele. - Czynniki, które wpływają na bociana, są dosyć dobrze znane. Główną przyczyną spadku liczebności bocianów w Polsce jest zanik siedlisk, w których występują - przede wszystkim podmokłych łąk w dolinach rzecznych, pastwisk, na których te zwierzęta zdobywają pokarm - wyjaśnił Piotr Kamont.
REKLAMA
Na początku audycji wyemitowany został materiał Jędrzeja Rosiewicza: "Kraków nie jest już stolicą smogu".
Wprowadzenie zakazu spalania węgla i drewna oraz likwidacja około 30 tysięcy kopcących palenisk doprowadziły do bezprecedensowej poprawy jakości powietrza. Od 2012 do 2023 roku liczba dni smogowych zmniejszyła się o około 100 dni. Na wszystkich stacjach monitoringu zostały też spełnione normy roczne dla tego zanieczyszczenia.
Wyzwaniem wciąż pozostaje napływ zanieczyszczeń z sąsiednich gmin oraz wysokie stężenia dwutlenku azotu, za które odpowiada ruch samochodowy.
- Polski smog zwiększa ryzyko zawału i udaru. Najbardziej narażone są kobiety
- Bociany wracają do Polski z Afryki. Dziennie pokonują 200 kilometrów
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Piotr Kamont (stowarzyszenie Jestem na pTAK)
Data emisji: 31.05.2024
Godzina emisji: 19.06
Polskie Radio 24/jmo
REKLAMA