Zamienniki mięsa, napoje, kosmetyki. Nieoczywiste wyroby z pieczywa
- Nie musimy zjadać czerstwego chleba, możemy go przerobić na coś innego - przekonuje w Polskim Radiu 24 Katarzyna Młynarczyk, pomysłodawczyni i założycielka projektu Rebread.
2024-07-17, 23:00
Marnowanie chleba jest problemem globalnym i złożonym. Rozwiązanie go mogłoby wpłynąć korzystnie na gospodarkę, środowisko naturalne i poziom życia wielu społeczeństw. Dlatego Katarzyna Mularczyk, pomysłodawczyni i założycielka projektu Rebread, pracuje nad koncepcjami przetwarzania niewykorzystanego pieczywa, aby się nie marnowało.
- Wszystko powinno się zacząć od świadomości i od naszego domu. Najwięcej pieczywa marnujemy bowiem w naszych gospodarstwach domowych. Mrożenie chleba jest jednym z kroków do tego, by uratować choćby jego część - zaznacza Katarzyna Młynarczyk.
Napoje z czerstwego pieczywa
Gość Polskiego Radia 24 opowiada, że pracuje nad przetwarzaniem czerstwego chleba m.in. w napój czy alternatywne źródło mięsa. Przekonuje, że pieczywo można wykorzystać do druku 3D, jak i do... peelingu.
- To wymaga wiedzy, know how, badań, a do tego technologii. Specjalizujemy się w fermentacji. Stąd powstały napoje z czerstwego pieczywa - kontynuuje.
REKLAMA
Katarzyna Młynarczyk podkreśla, że "misją Rebread jest stworzenie rynku surowca". - Pieczywo czerstwe nie musi się marnować, może być wykorzystywane w różnych branżach, wnosić nową wartość - dodaje
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Gość: Katarzyna Młynarczyk, pomysłodawczyni i założycielka Rebread
Data emisji: 17.07.2024
Godzina emisji: 19.07
PR24/łl
REKLAMA