Bioróżnorodność miast. Eksperci wprost: weźmy odpowiedzialność
Bioróżnorodność na obszarach miejskich wspomaga rozwój biosfery, daje możliwość rozwoju wielu gatunków owadów i roślin - przekonywali w Polskim Radiu 24 Paweł Piszczałka i Weronika Szypszak z Fundacji Nadwiślański Uniwersytet Dziecięcy, zachęcając do dbania o lokalną zieleń. Namawiali też do skorzystania z projektu "Leśne dialogi", przybliżającego zieleń mieszkańcom.
2024-08-08, 20:27
W miastach mieszka trzy czwarte Europejczyków - wynika z szacunków Europejskiej Agencji Środowiskowej. Miasta są złożonymi systemami, łączącymi społeczności i środowisko w żywym, stale zmieniającym się kontekście. Jednocześnie zieleń miejska jest stosunkowo mało dostępna.
- Raport Europejskiej Agencji Środowiskowej pokazał, że w 38 największych europejskich miastach tereny zielone i niebieskie zajmują ponad 40 proc. powierzchni, a jedynie około 3 proc. terenów zielonych udostępnionych jest mieszkańcom miast - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Piszczałka, prezes Fundacji Nadwiślański Uniwersytet Dziecięcy.
- Ta zieleń powinna być dostępna dla ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia mówi jasno, że jeśli chcemy mieć zdrowych ludzi w miastach, to powinni oni mieć nie więcej niż 300 metrów do zieleni - podkreślił.
Zbliżenie człowieka i natury
Przybliżaniu lokalnej zieleni służy akcja "Leśne dialogi". - To cykl dziesięciu spacerów przyrodniczych mających ukazać przyrodę, która jest tuż obok nas, a na którą często nie zwracamy uwagi, bo albo nie chcemy, albo nie wiemy jak się temu przyjrzeć, by ujrzeć to, co wartościowe - mówiła w Polskim Radiu 24 Weronika Szypszak, wiceprezeska Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego.
REKLAMA
Zapowiedziała np. spacer poświęcony zjawisku fotosyntezy po Lesie Kabackim. - Z procesu fotosyntezy możemy się wiele nauczyć i wykorzystywać to w kontekście zielonej energii. Będziemy również badać świat podziemny czyli to, co się dzieje w korzeniach - dodała.
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Dbanie o zieleń
Goście Polskiego Radia 24 zachęcali także do zachowania zieleni w mieście. - Na regularnie koszonych trawnikach, wypalanych przez Słońce, nic ciekawego nie rośnie, bioróżnorodność jest niemalże ujemna - wskazał Paweł Piszczałka. - Kośmy raz, dwa razy w roku albo zostawmy przestrzeń niekoszoną przez dwa lata, obszar, gdzie owady sobie znajdą miejsce i gryzonie będą miały szansę - zachęcił.
- Weźmy odpowiedzialność za te rzeczy, na które mamy wpływ, ku wspólnemu dobru - zaapelowała z kolei Weronika Szypszak.
Czytaj także:
- Spór wokół Puszczy Białowieskiej. Reportaż "Twardy orzech do zgryzienia"
- Fale upałów coraz bardziej zabójcze w miastach. Potrzeba szybkich działań
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Goście: Paweł Piszczałka i Weronika Szypszak (Fundacja Nadwiślański Uniwersytet Dziecięcy)
Data emisji: 8.08.2024
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
Polskie Radio 24, eea.europa.eu/ mbl
REKLAMA