Fale upałów coraz bardziej zabójcze w miastach. Potrzeba szybkich działań
- Zmiany klimatu wymagają nie tylko zmiany myślenia o konieczności dokonania transformacji klimatycznej, ale zmuszą każdego z nas do nowego podejście do środowiska, którego jesteśmy częścią, a nasza pogoń za dobrami materialnymi, odbywa się kosztem przyrody. Wszyscy kiedyś za to zapłacimy - powiedział prof. Zbigniew Karaczun, SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej, w programie "Temat dnia" w Polskim Radiu 24.
2024-07-30, 11:20
Polskie miasta muszą szykować się na skutki zmian klimatu, bo będzie tego wymagało prawo. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o ochronie środowiska, wszystkie miasta powyżej 20 tysięcy mieszkańców będą musiały przyjąć specjalny plan adaptacji do rosnących temperatur.
Gość audycji przypomniał, że już teraz np. w Kalifornii temperatury w cieniu na poziomie 50 stopni Celsjusza, nie są czymś nadzwyczajnym. Nawet w Polsce, w przyszłym tygodniu eksperci spodziewają się najwyżej temperatury w historii na poziomie 40 stopni C.
Posłuchaj
Zbigniew Karaczun przypomniał, że rekordowe upały rok do roku przynoszą śmiertelne żniwo, o czym świadczy śmierć z wysokiej temperatury aż 1300 pielgrzymów udających się do Mekki. Jego zdaniem zmiana podejścia opinii publicznej do zmian klimatu nastąpi dopiero wtedy, gdy realnie zaczniemy odczuwać brak wody. Tak już się dzieje na Sycylii, gdzie zaczęto dowozić wodę z innych regionów, co wywołało spekulację tym bezcennym surowcem i powstał na niego czarny rynek.
Musimy zmienić podejście do przyrody
Ekspert SGGW podkreślił, że nie tylko społeczeństwo powinno wywierać presję na polityków, aby zielona transformacja stała się faktem. Każdy z nas musi zastanowić się nad zmianą osobistego podejścia do nadmiernego gromadzenia dóbr, co zawsze odbywa się kosztem przyrody.
REKLAMA
Jego zdaniem prędzej, czy później nastąpi przewartościowanie podejścia do roli człowieka w środowisku. Tego, że jesteśmy jego częścią, a nie uprzywilejowanym wyjątkiem. Spowoduje to więcej solidaryzmu społecznego, empatii dla roślin i zwierząt, poczucia odpowiedzialności za naszą nieposkromioną konsumpcję.
Pandemia COVID-19 pokazała wielkie znaczenie dla każdej jednostki jest posiadania, rodziny, szerokich więzi społecznych. Zamknięcie możliwości spaceru w lesie, zostało bardzo źle przyjęte i zostało potraktowane jako zamach na wolność.
W opinii prof. Zbigniewa Karaczuna przed mieszkańcami miast i ich włodarzami, stoi wyzwanie przywrócenia znaczenia zieleni dla retencji wody, zwłaszcza po gwałtownych ulewach. Potrzebne jest zrezygnowanie ze stawiania osiedli na terenach zalewowych, trzeba walczyć z "betonozą" placów i skwerów, trzeba sadzić nowe drzewa. A także tak stawiać budynki, aby nie tworzyły niebezpiecznych dla życia korytarzy powietrznych. Te ostatnie miały kiedyś za zdanie dotlenianie miast, a dziś przez chaotyczną zabudowę wzmacniają siłę oddziaływania na miasto burz i wichur.
Wielkie branże kwestionują zmiany klimatu
Analityk z SGGW, przypomniał, że po stronie tych, którzy kwestionują zmiany klimatu, są takie potężne branże jak: przemysł samochodowy, sektor wydobycia gazu, ropy i węgla, a nawet lotnictwo. Stać ich na wydanie miliardów dolarów na "czarny PR", na kwestionowanie sensu inwestycji w transformację energetyczną.
REKLAMA
Te grupy lobbystów, nie tylko mają wpływ na kampanie wyborcze polityków np. na Donalda Trumpa, ale przez media podważają konieczność zmian w wielu środowiskach na całym świecie.
Prof Zbigniew Karaczun, podkreślił, że te działania proekologiczne, nie muszą zawsze oznaczać wyrzeczeń, lecz tworzą nowe perspektywy dla wielu dziedzin gospodarki. Co więcej takie działanie ograniczy śmiertelność z powodu upałów w dużych miastach.
Jest niezbędne z powodu plagi takich chorób jak np. borelioza, co bezpośrednio wiąże się ze wzrostem średnich temperatur. Dlatego społeczna zgoda i presja na polityków i wielki biznes na ograniczenie skutków wzrostu temperatur przez transformację energetyczną, jest zachowaniem niezbędnym dla przetrwania społeczeństw i państw.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia
Prowadząca: Małgorzata Żochowska
Goście: Prof. Zbigniew Karaczun (SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej)
REKLAMA
Data emisji: 30.07.2024
Godzina emisji: 09.33
PR24/sw
REKLAMA