Przyszłość OZE. Dr Kwiatkowski o innowacyjnym wykorzystaniu piasku w magazynach ciepła
Magazynowanie ciepła będzie odgrywało coraz większą rolę w rozwoju OZE - ocenił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. odnawialnych źródeł energii dr Kamil Kwiatkowski. Podkreślił, że choć innowacyjną technologię pozwalającą zachować ciepło dzięki piaskowi opracowali Finowie, swoje pomysły w tej branży mają też Polacy.
2024-04-14, 19:47
- OZE rozwija się szybciej, niż się spodziewaliśmy. Bardzo dużo projektów napotyka odmowę przyłączenia do sieci energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki odnawialnej Kamil Kwiatkowski. - W tym pomóc mogą magazyny energii, czy magazyny ciepła - zauważył.
Ekspert zwrócił uwagę, że miniony weekend był bardzo dobry dla OZE, bo wyprodukowano w Polsce w ten sposób ponad połowę zapotrzebowania na energię elektryczną. Zarówno wiatraki jak i fotowoltaika pracowały znakomicie. Przyznał, że tempo rozwoju OZE w Polsce jest to bardzo zaskakujące i zaznaczył, że część instalacji nie oddawała prądu do siebie.
Innowacyjny pomysł Finów. Piasek jako nośnik ciepła
Jego zdaniem kluczowe jest teraz rozwijanie technologii zachowywania energii. - Możemy magazynować energię elektryczną, ale też ciepło. Takie zasoby pomagają nam, gdy nie ma OZE lub gdy jest go mało, ale też w dni, gdy energii wytworzonej z OZE jest bardzo dużo i chcielibyśmy ją zachować. Magazyny mogą być wtedy bowiem ładowane, zabierając nadwyżki energii i pozwalając je wykorzystać, by np. wziąć ciepły prysznic za darmo - wyjaśnił.
W tym kontekście wskazał na innowacyjność fińskiego projektu magazynu ciepła, który wykorzystuje piasek jako nośnik energii. - Przez ten piasek przedmuchują gorące powietrze w chwili nadwyżki energii, nagrzewają go do temperatur powyżej 500 stopni Celsjusza - na tym polega ta innowacyjność - a potem rozładowują ją do dowolnych celów - opisywał. Podkreślił, że piasek może bardzo długo taką energię zachować.
REKLAMA
Przyszłość OZE. Magazyny ciepła i autokonsumpcja
Jak mówił rozmówca "Tematu dnia", magazyny ciepła będą już niedługo stosowane wszędzie.
Zwrócił uwagę, że w przyszłości OZE to nie będą tylko farmy wiatrowe czy fotowoltaika, ale coraz większe znaczenie będą mieć projekty klastrowe, uwzględniające różne proporcje tych źródeł i ich komplementarność. - Dużo bardziej będą się opłacały projekty z większą autokonsumpcją, czyli zużywające większość lub całość wyprodukowanej energii. Jeśli będą oddawały tę energię do sieci, będą się opłacały mniej - dodał dr Kamil Kwiatkowski.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Dofinansowania i obniżone rachunki za prąd - panele fotowoltaiczne we wspólnotach i spółdzielniach
- Morskie farmy wiatrowe. Polski Fundusz Rozwoju zainwestuje w budowę nowego nabrzeża terminala instalacyjnego
- Król Danii w Szczecinie: chcemy współpracować w rozwijaniu potencjału energetyki wiatrowej
[POSŁUCHAJ TAKŻE] Audycje "Zmiana klimatu" w Polskim Radiu 24:
***
Audycja: Temat dnia
REKLAMA
Prowadzący: Karol Surówka
Gość: dr Kamil Kwiatkowski (ekspert ds. energetyki odnawialnej)
Data emisji: 14.04.2004
Godzina emisji: 18.33
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA