Ekologia w rodzicielstwie. Wracają wielorazowe pieluchy
Badania wskazują, że przeciętne dziecko zużywa 6-8 tys. pieluch jednorazowych, zanim nauczy się samodzielnie korzystać z toalety. Równocześnie na jedno dziecko przypada niemal tona odpadów stanowiących mieszankę polimeru, plastiku i bawełny. Jak mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Sylwia Sikorska ze stowarzyszenia Zero Waste, kompromisem pomiędzy wygodą a ekologią są nowoczesne pieluchy wielorazowe.
2024-08-10, 16:58
Zdaniem Sylwii Sikorskiej bardzo dużo zmieniło się w kwestii tzw. pieluchowania w ciągu ostatnich dekad.
- To, jak pieluchowały nasze mamy i babcie bardzo różni się od dzisiejszych realiów. Oczywiście można pieluchować tetrą, natomiast to nie jest to samo, co było jeszcze trzy dekady temu. To nie jest tak, że musimy te pieluchy gotować, bo mamy pralki. Mamy odkażacze, więc nie jest tak, że one są niehigieniczne, wręcz przeciwnie - oceniła gościni Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
Powrót do ekologii
Pieluchy jednorazowe nie są odpadem, który może zostać przetworzony. W związku z tym zdecydowana większość z nich trafia po zużyciu na wysypiska.
- Jak przygotować dzieci na pójście do żłobka? [PODCAST]
- Ogromne zadłużenie polskich alimenciarzy. "To przemoc wobec dzieci"
- Nie ograniczajmy ciekawości dzieci. Marta Michalska o badaniu "Mogę wszystko"
- Niestety ok. 87 proc. pieluch w Europie trafia na składowiska odpadów. Nie jest to korzystne rozwiązanie. Pozostała część trafia do spalarni, co również nie jest dobre. Idealnym rozwiązaniem byłby wybór pieluchowania wielorazowego. To, co jest z fabryki to produkty, które są bielone i chlorowane, żeby nam sprawić wrażenie czystych i białych - stwierdziła Sylwia Sikorska.
Więcej w nagraniu
***
Audycja: Zmiana Kilmatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gościni: Sylwia Sikorska (stowarzyszenie Zero Waste)
Data emisji: 09.08.2024
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
PR24/egz
REKLAMA