Przedłużanie życia produktów. Ważny krok do zrównoważonego rozwoju

Gość audycji "Zmiana klimatu" w Polskim Radiu24, radca prawny Iga Bielecka mówiła o nowej ustawie o segregacji odpadów oraz karach za jej nieprzestrzeganie.

2024-08-14, 19:30

Przedłużanie życia produktów. Ważny krok do zrównoważonego rozwoju
Od nowego roku duże sklepy będą miały obowiązek zwracania klientom kaucji za opakowania szklane.Foto: shutterstock/spwidoff

W nowej ustawie o odpadach kładzie się nacisk na to, aby jak najwięcej takich materiałów jak: plastyk, papier, bioodpady, metale i szkło można było ponownie wykorzystać.

- W nowej ustawie nie ma zapisu "o śmieciach", jest za to zapis o odpadach, które można będzie ponownie wykorzystać do produkcji. Choć wiele będzie zależeć od stopnia ich zużycia, bo w wielu wypadkach bardziej korzystne dla środowiska będzie ich unieszkodliwienie niż potraktowanie jako surowiec do ponownego wykorzystania - wyjaśniała Iga Bielecka.

Posłuchaj

Adwokat Iga Bielecka w audycji "Zmiana klimatu" w Polskim Radiu 24 mówi o nowych obowiązkach producentów i konsumentów w nowej ustawie o odpadach 24:15
+
Dodaj do playlisty

Dłuższe życie produktów to mniej odpadów

Warto też przypomnieć, że nowa ustawa o odpadach, zgodna z dyrektywami unijnymi, kładzie nacisk na producentów, aby produkowali towary o dłuższym życiu u konsumenta, czy to będzie odkurzacz, lodówka, suszarka do włosów itp.

Dlaczego selektywna zbiórka odpadów ma ekonomiczne sens? Dlaczego selektywna zbiórka odpadów ma ekonomiczne sens?

- Chodzi o zachęcenie przez pewne przywileje producentów, aby ich produkty miały dłuższy niż obecnie okres użytkowania, co jest dla nich sporym problemem, bo to zwiększa koszty produkcji, ale bez tego nie da się ograniczyć ciągłego wzrostu produkcji kosztem środowiska. To musi kiedyś się zmienić - wyjaśniała ekspertka.

REKLAMA

Jednocześnie dodała, że w ten sposób producenci, będą brali na siebie większą odpowiedzialność, ale też oferując takie produkty o lepszej jakości dają konsumentom szansę wyboru towarów, może droższych, ale bardziej trwałych.

Jaki procent odpadów daje się ponownie wykorzystać? Jaki procent odpadów daje się ponownie wykorzystać?

- Nowe podejście do środowiska wymaga także innego spojrzenia na nasze obowiązki jako konsumentów. Powinniśmy z naszej strony dbać o prawidłową selekcję odpadów w naszych domach, ale też przez świadomy wybór kupować towary o dłuższym życiu, inaczej nie zmienimy nastawienia przemysłu do ekologii, a taką postawą pomagamy sami sobie - podkreślała radca prawny.

System kaucyjny

Przypomniała, że już od 1 stycznia 2025 roku pojawi się system kaucyjny, co zachęci nas, konsumentów do oddawania szkła i puszek do sklepów, bo dostaniemy za nie zwrot pieniędzy. 

- Producenci napojów, uważają, że program kaucyjny powinien wejść dopiero w roku 2026, ale ten system jest wielkim krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju, gdzie czynniki ekonomiczne są zbieżne z potrzebą zmiany podejścia do środowiska - wyjaśniała Iga Bielecka.

REKLAMA


Jak będzie działał system kaucyjny od 1 stycznia 2025 roku ? 
Czytaj także:

***

Audycja: Zmiana Kilmatu
Prowadząca: Katarzyna Dydo
Gościni: radca prawny Iga Bielecka (Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy)
Data emisji: 14.08.2024
Godzina emisji: 19.06

PR24/SW

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej